K dnešnímu dni si v Hranicích vybudovalo svou vlastní kotelnu 23 společenství vlastníků jednotek.

„Což znamená 858 bytů,“ převedl to do srozumitelnějších čísel ředitel Ekoltesu Milan Vinkler s tím, že z celkového počtu původních odběratelů se jich osamostatnilo zhruba třicet procent.

Tato skutečnost se společnosti, v jejímž čele stojí, logicky odrazila i ve výrobě tepla. Před třemi lety vyráběl Ekoltes 140 tisíc GJ ročně, na letošní rok má plán vyrobit 70 tisíc GJ, tedy polovinu.

„Není to ale jenom tím, že si lidé začali budovat vlastní kotelny. Podepsalo se na tom i zateplování domů, výměna oken a další opatření na úsporu tepelné energie,“ vysvětlil Vinkler.

Stále jede 34 kotelen

Z celkových 36 kotelen, které Ekoltes spravuje, byly zatím odstaveny z provozu pouhé dvě. Jedna poblíž obchodního centra Koloseum, druhá pár desítek metrů dál za supermarketem Albert, obě na třídě 1. máje.

„Ve všech ostatních kotelnách nám zatím ještě neklesl počet odběratelů pod únosné minimum,“ vysvětlil Vinkler, proč se zbylých 34 kotelen stále ještě vyplatí provozovat.

Hned vzápětí však dodal, že pokud se lidé budou osamostatňovat i nadále a v jednotlivých kotelnách klesne jejich využití oproti maximální možné výkonnosti pod 70 procent, nebude už pro dodavatele ani odběratele tepla ekonomicky únosné danou kotelnu provozovat a bude muset být odstavena.

Paradoxní řešení

„Protože máme však vůči svým odběratelům určité závazky, pomůžeme jim najít řešení, pokud k této situaci dojde,“ ubezpečil občany Hranic Vinkler.

Dostali by na výběr ze dvou variant. Buď si také vybudovat vlastní kotelnu a využít k tomu bankovního úvěru nebo si ji nechat postavit od Ekoltesu, svěřit ji do jeho správy a nadále využívat jeho služeb.

Pak by ovšem nastala paradoxní situace. Zatímco teď Ekoltes proti budování soukromých kotelen zbrojí, do budoucna by je mohla začít lidem naopak doporučovat.

„Dokud byla kotelna využívána na 100 procent své výkonnosti, byla cena za teplo úplně jiná než je teď,“ naznačil Vinkler, že se osamostatňování v oblasti tepelné energie neblaze promítá do cen za teplo pro setrvávající odběratele.