Med byl podroben chemickému rozboru a senzorické analýze. Česká norma dovoluje obsah vody do 18 procent a obsah hydroxymetylfurfuralu do 20 ml/kg, tato látka se mění po ohřevu medu, med můžeme ohřívat jenom do 50 C - musíme v něm udržet prst.

Při degustaci posuzovatelé nesmí 30 minut před degustací kouřit ani jíst, pít smí pouze vodu. Nesmějí používat výraznou zubní pastu ani tělovou kosmetiku, která by mohla ovlivnit neutrální charakter zkušební místnosti.

Počet testů během jedné zkoušky je omezen maximálně na sedm. Mezi zkouškami je přestávka 30 minut. Nejlepších výsledků bývá dosaženo v dopoledních hodinách.

Z uvedeného počtu vzorků medu vyšel vítězně a zlatou medaili obdržel v květových medech lipový med přítele Vladimíra Vymlátila ze Základní organizace Českého svazu včelařů (ZO – ČSV) Osek nad Bečvou.

V kategorii medovicových medů, obdržel zlatou medaili lesní med přítele Františka Hoška ze ZO-ČSV Tovačov, stříbrnou medaili za lesní med obdržel přítel Miroslav Švarc ze ZO-ČSV Podhoří.

Je to obrovský úspěch všech 840 včelařů přerovského okresu, že umíme zhodnotit usilovnou práci našich včeliček. Je to tak moji milí spoluobčané. Nikdo asi nepochybuje o zdravosti medu.

Je to hodnotná, naprosto přirozená a ničím nenahraditelná přírodní potravina s vysokými podíly látek zdraví prospěšných, zejména s vysokým obsahem monosacharidů, které lidské tělo téměř bezpracně a bez enzymatické zátěže spaluje.

Med je naším pomocníkem proti útokům podzimních nemocí a proti vyčerpání. Med je podpůrným prostředkem pro léčbu nemocí srdce, jater, žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, chřipkových onemocnění, černého kašle i tuberkulózy.

Pravidelným používáním medu se rozšiřují krevní cévy, což je důležité při léčbě a prevenci vysokého krevního tlaku. Podáváním medu před spaním se mírní nervová vyčerpanost a léčí nespavost.

Existuje řada výzkumů, které dokazují vliv pravidelného užívání medu na dlouhověkost a celkové zdraví lidí. Med dělíme na květový (nektarový) a medovicový (z mízy stromů). Na 1 kg medu musí včely navštívit 11 milionů květů a uletět 200 tisíc kilometrů. Je to úžasně pracovitý tvoreček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika