„Když jsme před lety začínali tak jsme měli zhruba dvacet tanečníků. Dnes jich máme již 115," pochlubil se organizátor soutěže, romský poradce Robert Sutory.

Zástupce Městského úřadu Hranice soutěž organizuje už od roku 2004, ve spolupráci s DDM Hranice. „Tahle taneční soutěž je spíše pro amatéry, začínající tanečníky. Účastní se jí zejména děti z neziskových organizací," objasnil Robert Sutory.

Tančilo se ve dvou disciplínách. V moderním tanci, i v tradičním romském. Taneční skupiny jsou kvůli této akci ochotny cestovat nemalou vzdálenost.

„Zájem o tuto soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos přijelo 19 tanečních skupin z celé Moravy. Jsou zde skupiny z nedalekého Přerova či Lipníka, ale i Vsetína, Ostravy nebo Brna," uvedl dále organizátor.

Podle Roberta Sutoryho mají podobné projekty hlubší význam, než se může na první pohled zdát.

„Jsem velmi rád, že vedoucí neziskových organizací se o děti takovýmto způsobem starají a vedou je ke vzdělávání a k tomu, aby byly schopny překonávat vyšší cíle. Aby se mohly jednou stát například studenty vysokých či středních škol s maturitou," vyslovil své přání pořadatel soutěže, jejíž název lze přeložit jako Romské hvězdy.

David Král