VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dívku léčili na anorexii, zemřela na nádor na mozku

Přerov -Krutě si pohrál osud s Jarmilou Hrubou z Přerova, která přišla předloni v říjnu o svou šestnáctiletou vnučku. Dívku více než dva roky sužovaly zdravotní problémy, zvracela a trpěla závratěmi.

20.1.2008
SDÍLEJ:

Hrob Jitky Bludské na městském hřbitově v Přerově je stále zaplaven květinami a plyšovými zvířátky, které jí sem nosí její spolužáci.Foto: DENÍK/Petra Poláková - Uvírová

Diagnóza její dětské lékařky zněla: anorexie. Po několika lékařských vyšetřeních, která však nevycházela ze skutečného zdravotního stavu pacientky a zcela se míjela účinkem, šestnáctiletá Jitka Bludská zemřela.

Přestože odborníci, kteří věc posuzovali, nezjistili závažné pochybení dětské lékařky, nad případem se dodnes vznášejí otazníky. Příbuzní zemřelé nyní zvažují, že na lékařku podají trestní oznámení pro podezření ze zanedbání lékařské péče.

Rodina: Mohli jsme aspoň vědět, na čem jsme

„Jsme přesvědčeni, že by včasné vyšetření na CT nebo rentgenu pomohlo tak závažné onemocnění odhalit. Pro naši rodinu to mělo tragické důsledky. Přestože i tak by zřejmě naděje na přežití byla malá, alespoň bychom věděli na čem jsme. Jitka umírala před našima očima a my o tom nevěděli,“ říká její babička Jarmila Hrubá.

Ta se nedokáže smířit s tím, že dětská lékařka včas nerozpoznala závažnou diagnózu a neposlala nemocnou dívku na příslušná vyšetření.

„Zdravotní potíže začaly už v červnu roku 2005, kdy vnučka začala zvracet a měla silné bolesti hlavy. Chodila ale od čerta k ďáblu – jeden doktor řekl, že špatně vidí a potřebuje brýle, další zase, že má skoliozu páteře. Na nádor na mozku nepřišel nikdo,“ popsala Hrubá.

Závěry šetření podle jejích slov kolísaly mezi diagnózou mentální anorexie nebo psychické problémy. K případu se po jeho tragickém konci vyjadřovala řada odborníků a věc se dostala i na stůl policie a státního zastupitelství.

Příbuzní zemřelé dívky totiž podali na dětskou lékařku nejprve žalobu pro ublížení na zdraví, a nyní zvažují trestní oznámení pro zanedbání lékařské péče.

Dokumentace lékařky byla kusá

„Dokumentace obvodní dětské lékařky je velmi kusá. Přestože se dokumentací celý rok vine údaj o bolestech hlavy a ranním zvracení, což rozhodně nesvědčí pro mentální anorexii, nebyla dívka odeslána na podrobnější vyšetření, například CT mozku,“ shrnula svůj názor olomoucká lékařka Věra Rašťáková, která zpracovávala odborný posudek.

Ta zároveň soudí, že lékaře mohla přivádět na scestí pro dívku nepříznivá životní situace. Její matka se totiž rozvedla s manželem a založila novou rodinu. Dívka žila spolu se svým bratrem u otce a vychovával ji babička.

„Všechno se pořád svádělo na psychické problémy, to ale nebyl skutečný důvod zdravotních problémů vnučky,“ potvrdila Jarmila Hrubá.

Hospitalizace dívky byla nutná

Další experti, kteří se k případu vyjadřovali, zase ve svých stanoviscích uvedli, že zdravotní stav pacientky vyžadoval okamžitou hospitalizaci na dětském oddělení nemocnice.

Pozastavují se také nad náhlým úbytkem váhy. Dívka totiž za půl roku zhubla šest kilo.

„Věc byla předána orgánům činným v trestním řízení. Nebudu se k ní vyjadřovat, protože jsem vázána lékařským tajemstvím,“ konstatovala znalkyně z oboru soudního lékařství Olga Císařová, která byla rovněž přizvána k vypracování odborného posudku.

Podle přednosty neurochirurgické kliniky lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci Michala Houdka by provedení CT nebo MRI mozku jednoznačně vedlo ke stanovení diagnózy nádoru na mozku.

„Neprovedení jedné z těchto metod lze považovat za závažné, i když vzhledem k různorodým a netypickým potížím pochopitelné pochybení,“ vyjádřil se k tomu Michal Houdek.

Policie případ odložila

U nádorů typu, jakým onemocněla dívka, je podle jeho slov průměrná doba přežití čtyři až pět let. „Nemoc by tedy zřejmě měla stejný průběh, i kdyby byla diagnóza včas zjištěna,“ tvrdí přednosta.

Dětská doktorka, jejíž jméno redakce zná a kterou rodina viní ze zanedbání lékařské péče, se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.

„Nebudu k tomu podávat žádné informace, mám své důvody,“ řekla pouze do telefonu a zavěsila.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se případem zabývala policie. „Ze znaleckého posudku vyplývá, že úmrtí dívky nemá příčinnou souvislost s odbornými pochybeními. Na základě toho byl spisový materiál odložen,“ uzavřela Michaela- Sedláčková.

Stanovisko policie k případu

Okresní ředitelství v Přerově prověřovalo případ úmrtí 16leté mladistvé dívky. Ve věci postupovali policisté standardním způsobem v souladu s trestním zákonem a trestním řádem, byly provedeny všechny procesní úkoly a zajištěny důkazní materiály.

Policisté přibrali soudní znalce z oboru zdravotnictví pro odvětví soudního lékařství a toxikologie. Z vyhotoveného znaleckého posudku vyplývá, že úmrtí dívky nemá příčinnou souvislost s postupem, který při své péči zvolila praktická dětská lékařka, ani není v příčinné souvislosti s odbornými pochybeními.

Na základě těchto závěrů, kdy bylo vyloučeno rovněž cizí zavinění na úmrtí, byl spisový materiál odložen, neboť nelze zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě. Ze strany oprávněných osob byla podána v zákonné lhůtě stížnost proti usnesení policejního orgánu. Ta byla spolu se spisovým materiálem zaslána na Okresní státní zastupitelství v Přerově.

Státní zástupce neshledal pochybení v postupu policie a stížnost zamítl jako nedůvodnou. Nad rámec prověřování uvedeného případu byl ze strany policie o celé události vyrozuměn Krajský zdravotní rada Olomouckého kraje.

ZDROJ: tisková mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

20.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 100 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha separačního zařízení - drtícího zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme:, Délka výkonu práce dle domluvy v průběhu letních měsíců, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (09,00 - 16,00hod.) na čísle 734 573 881 - paní Jana Pausová. Pracoviště: Drcení tpv s.r.o., Pod Nemocnicí, č.p. 1464, 753 01 Hranice 1. Informace: Jana Pausová, +420 734 573 881.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 900 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadlena - krejčová - střihačka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, šití speciálních vícevrstvých pracovních oděvů, kusová nepásová výroba., , Požadujeme:, další praktické znalosti výhodou (podlepování, tepelný transfer, stříhání, znalost programů na stříhání, atd.); SOU v daném oboru výhodou; výhodou praxe v textilní výrobě., , Nabízíme:, úkolová nebo časová mzda, možnost práce přes čas; zaučíme dle specifikace výroby; dlouhodobá příležitost; bonusy ke mzdě; příspěvek na dopravu, možnost dovozu na pracoviště. Možnost i zkráceného úvazku; jednosměnný i dvousměnný provoz., , Zájemci se mohou hlásit u Bc. Karly Vebrové:, - zasláním životopisu (CV) na email: zahas@zahas-sro.cz;, - telefonicky (od 7,00 do 15,30hod.) na čísle 581 750 120 nebo 606 709 418;. Pracoviště: Zahas s.r.o., 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Karla Vebrová, +420 581 750 120.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, vystudovaný obor Předškolní pedagogika, kladný vztah k dětem, znalost hry na klavír, kreativitu, samostatnost a flexibilitu. Znalost anglického jazyka a VŠ vzdělání výhodou., , Nabízíme:, Příspěvek na obědy, penzijní připojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: matskol.rakov@centrum.cz;, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 16,00hod.) na čísle 733 733 826 - Mgr. Martina Juřicová, ředitelka. Pracoviště: Mateřská škola rakov, okres přerov, příspěvková organizace, 753 54 Soběchleby. Informace: Martina Juřicová, +420 733 733 826.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně, obor Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: pospisil@zstenis.net;, - telefonicky na čísle 606 786 286 nebo 604 302 824 - Mgr. Michal Pospíšil. Pracoviště: Základní škola přerov, u tenisu 4, U Tenisu, č.p. 171, 750 02 Přerov 2. Informace: Michal Pospíšil, +420 606 786 286.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Ilustrační foto.

Řidič ujel od nehody, policie ho dopadla

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Na Helfštýně odkryli středověký odtokový kanál

Důmyslný a na svou dobu moderní odtokový systém, který odváděl dešťovou vodu z nádvoří hradu, odkryli v těchto dnech během bádání na Helfštýně přerovští archeologové.

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Vyberte GÓL JARA! Třináct střelců krajského přeboru bojuje o titul

VIDEO / ANKETA / Ve třinácti jarních kolech krajského přeboru probíhala hlasování o nejlepší gól týdne. Vítězné akce se staly součástí velké ankety o gól jara, jehož autora ocení v úvodu nové sezony olomoucký Krajský fotbalový svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT