„Jsou dva způsoby tohoto dopadu – první přímý způsob je to, co je obsaženo v dokumentu sankcí. Tento zásah pro nás sice není tak zásadní, ale určitá skupina našeho sortimentu v něm obsažena je," uvedl ředitel firmy Pavel Tichý. Za mnohem horší prý považuje nepřímý dopad sankcí.

„Záleží na tom, jak se bude dál vyvíjet ekonomika Ruska, a jak budou reagovat na situaci naši stávající zákazníci. Na ruském trhu jsme závislí, protože do země dodáváme velká plunžrová čerpadla, určená jak pro chemický, tak pro petrochemický průmysl," řekl s tím, že hranická firma už zájem odbytu pocítila.

„Je to dáno celkovou nervozitou partnerů, vnímáme z jejich strany nejistotu," podotkl.

Pivovary jsou v klidu

Potravinového embarga ze strany Ruska se v tuto chvíli neobává jedna z největších pivovarnických společností na Moravě – PMS se sídlem v Přerově, pod niž spadají pivovary Zubr, Litovel a Holba.

„Nás se to netýká, protože embargo na pivo a slad prozatím uvaleno nebylo. Něco málo sice do Ruska exportujeme, ale není to pro nás nijak významné odbytiště," konstatoval Vilém Nohel, výrobně technický ředitel společnosti PMS Přerov.

Na ruském trhu není závislý ani tradiční výrobce kufrů – firma Kazeto.

„Obchodujeme s Ruskem jen okrajově, takže se nás to nijak nedotkne. Dodáváme své výrobky do Česka, Západní Evropy a Spojených států. Do východní Evropy ale zboží nedodáváme," uvedl ředitel společnosti Kazeto Libor Budík.

Precheza monitoruje situaci

Naproti tomu zástupci významné přerovské chemické společnosti Precheza připouštějí, že je pro ně Rusko důležitou oblastí, protože z této země firma dováží suroviny a vyváží do ní hotové produkty.

„V této chvíli nepociťujeme žádné negativní dopady, ale situaci monitorujeme a připravujeme se na všechny scénáře, které by mohly nastat," uvedl personální ředitel společnosti Precheza Tomáš Světnický.

Potíže s ruskými sankcemi zatím nemá ani přerovská společnost Meopta. Cíl jejího exportu je prý jinde.

„S Ruskem žádné velké obchody neděláme, takže to na nás nemá vliv. Před týdnem jsme tam poslali jednu zásilku a neměli jsme žádné těžkosti. V tuto chvíli tedy žádné problémy nepociťujeme," uvedl majitel přerovské Meopty Paul Rausnitz.

Pokles exportu nezaznamenala ani další velká společnost PSP Engineering. Podle ředitele Jaroslava Koutňáka záleží na tom, s jakou komoditou firmy obchodují.

„Náš byznys obnáší stroje na výrobu stavebních hmot. Nedodáváme zboží na maloobchodní trh, ale investorům a firmám, které mají dlouhodobé plány. Tento typ zboží není citlivý na politická rozhodnutí," vysvětlil.

Emos zaregistroval pokles odbytu

Na Ukrajinu dlouhodobě vyvážela elektro příslušenství i společnost Emos. Ta už dříve zaregistrovala výrazné omezení obchodu.

„Konflikt se nás nedotýká přímo zavedenými opatřeními Evropské unie v rámci blokace Ruska a jejími odvetnými kroky, tedy zákazu dovozu zboží do Ruska. Nicméně nestabilita v daném regionu značně omezila naše obchodní aktivity na Ukrajině, která patřila do našeho okruhu zájmu v rámci uvažované expanze," uvedl jednatel a ředitel ekonomické sekce Emosu Miroslav Fikr.

Ekonomická nestabilita, která vládne na Ukrajině, podle něj zvýšila riziko pro rozvoj obchodu.

„V současné době evidujeme meziroční padesátiprocentní pokles odbytu do tohoto regionu v řádu milionu českých korun. S ohledem na zatím marginální podíl exportu do této destinace to pro nás není zásadní ohrožení, ale z dlouhodobého hlediska je to omezující faktor expanze do této oblasti," dodal.