Na plíseň v podkrovních bytech poukazují nájemníci městských bytů na Struhlovsku dlouhodobě. „Když byly naší dceři Elišce asi tři roky, hodně často kašlala a její lékařka nám tehdy potvrdila, že na to mají vliv právě ty plísně,“ vzpomněla Kateřina Hoffmannová už pět let starou událost.

Následky vlhka, které se projevují zejména při chladném a deštivém počasí, jsou v bytech patrny na dřevěných okenních rámech, na roletách, ale také na přilehlých omítkách. Tam všude mají nájemníci vlhké skvrny nebo plíseň.

„Pořád ji musíme stříkat savem, ale podle toho, co jsem si zjišťovala, dokáže savo sice zahladit stopy po plísni, ale bakterie nevyhubí,“ konstatovala Hoffmannová.

Na jaře provedla spravující městská společnost Ekoltes Hranice v postižených bytech na Struhlovsku šetření s pomocí termokamery. Ty odhalily přítomnost takzvaných tepelných mostů. „Je tam velký rozdíl teplot. Izolace tam není udělaná rovnoměrně,“ pojmenoval odhalený problém tiskový mluvčí města Petr Bakovský.

V tomto týdnu se úředníci a pracovníci Ekoltesu sešli, aby se dohodli na řešení. Podle Bakovského bude však ještě předtím nutné svolat schůzku se společenstvím vlastníků, kteří si v rámci privatizace odkoupili od města byty v patrech pod nástavbou. Je totiž velmi pravděpodobné, že se budou na odstraňování závad finančně podílet. Definitivně to však zatím mluvčí města nepotvrdil.

Reklamace, která je v podobných případech běžnou rutinou, je na Struhlovsku nemožná. Nástavbové byty tam totiž stavěla společnost Sestav, která už dnes neexistuje. Podobný případ vyvstal v Hranicích na sídlišti Jižní. Tam byla v roce 2002 toutéž firmou dokončena část bytů, které se pak také začaly potýkat s plísní.

„Ty byty jsou stále ještě nájemní. Lidé tam mají uzavřenu smlouvu na dvacet let a teprve poté budou jejich,“ vysvětlil vlastnické poměry k bytovým jednotkám na Jižní Jaroslav Sedláček, předseda bytového družstva Moravská brána, jež nechalo sídliště postavit.

Také tam už je reklamace odbytých prací nemožná. Škody jsou tam odstraňovány průběžně a na opravách se tam finančně podílejí nájemníci. „Podle zákona se musí na všech opravách v domě podílet každý nájemník stejnou měrou,“ vysvětlil Sedláček.

„Doufám, že je to nějaký špatný vtip,“ reagovala na Sedláčkovu informaci Hoffmannová. „Za prvé to ani není náš byt a za druhé jsem zvědavá, co na to řeknou ti, kteří si odkoupili byty v patrech pod námi. Ti také určitě nebudou nadšeni,“ předjímala.

Nástavbové byty jsou stále ještě majetkem města. Po dobu dvaceti let od jejich výstavby nesmějí být prodány. Pod touto podmínkou na ně město získalo státní dotaci. V soukromém vlastnictví jsou jen byty v patře pod nimi. Ty si lidé odkoupili v rámci nedávno probíhající privatizace.