Návštěvníci zde jednak zhlédli varovné filmy, ale také si mohli popovídat s odborníky, kteří nehody na dráze vyšetřují.

„Tato akce má především varovat mladé lidi, kterých se nehody na železnici týkají mnohem častěji. Velmi rizikovou skupinou jsou právě mladí ve věku od 13 do 19 let,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, který preventivním vlakem do Přerova také dorazil. „

Pokud se nám díky této aktivitě podaří varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl,“ doplnil drážní inspektor Robert Drozda.

Dopoledne se speciální vlak zaplnil především žáky a studenty z různých přerovských škol. „Bylo to určitě poučné, ale mě osobně by ani ve snu nenapadlo přebíhat třeba přes koleje nebo lézt k drátům elektrického napětí. Myslím si, že takový hazard se týká hlavně kluků,“ řekla gymnazistka Jana Týnecká z Přerova.

O lidech, kteří hazardují se svým životem, by Václav Simbartl mohl vyprávět dlouho. Celý život pracoval jako strojvůdce a zažil několik těžkých chvil.

„Za čtyřicet let u dráhy jsem srazil pět lidí. První byl desetiletý kluk, který podjel závory a spadl na koloběžce pod parní lokomotivu. Právě jsme očekávali rodinu a bylo to něco otřesného. Kdykoliv jsem pak přes to místo jel, tak mi to onu událost připomnělo,“ vyprávěl muž.

Do Přerova v úterýpřicestoval ve speciálním vlaku, který varuje před nebezpečím na kolejích. V jednom z vagonů spolu se synem představoval svou rozsáhlou sbírku s tematikou železnice. Některé příběhy jsou až neuvěřitelné.

„Stalo se to asi před patnácti lety. Končili jsme ve Starém Plzenci, zamykáme vlak, a najednou se nad ním zablesklo. Ženu se k tomu místu a na zemi ležel kluk. Bylo mu šestnáct let a šel si zapálit od troleje cigaretu. Dostal okamžitě první pomoc, takže to naštěstí přežil, ale ruku i chodidlo má upálené,“ dodal.

Dagmar Rozkošná, Petra Pášová