VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společenský život v Čechách je pestrý, tvrdí tamní starosta

Čechy /STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ/ – Obec Čechy leží blízko Hostýnských vrchů, na spojnici mezi Přerovem a Bystřicí pod Hostýnem. Nejstarší písemná zmínka o vsi pochází z roku 1358. Počet obyvatel mírně klesá, v současnosti v ní žije 328 lidí. „Pokud obec připraví místa pro výstavbu, může se pokles zastavit," věří starosta Lubomír Michálek.

18.9.2013
SDÍLEJ:

Lubomír Michálek, starosta obce ČechyFoto: archiv

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?

Každý den je nejdůležitější jiná věc. Ještě různější je názor obyvatel obce, co je nejdůležitější věc, jež teď máme vykonat. Takže se jako zastupitelé občanů snažíme hlavně postupně zlepšovat technickou vybavenost obce a její vzhled. Nyní je to tedy úkol dokončit územní řízení pro stavbu splaškové kanalizace a ČOV. Současně však finišujeme se zahájením rekonstrukce chodníků v hlavní ulici, na kterou jsme dostali příslib dotace a musí být realizována ještě letos.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?

Podle mého názoru je to získání registrace a zahájení činnosti terénní Pečovatelské služby Čechy. Chceme, aby jejím smyslem byla pomoc našim seniorům prožít stáří v obci, kde mají své bydliště, přátele a známé prostředí. Aby se nemuseli hned stěhovat do domovů pro seniory, když začnou potřebovat pomoc a jejich rodiny jim ji jinak trvale nedokážou zajistit. Inspirovali jsme se v obci Heršpice u Slavkova, kde podobná pečovatelská služba již několik let funguje. Díky nezištné pomoci jejich starosty Jiřího Zieglera a samozřejmě i díky aktivitě současné pečovatelky Květuše Bouchalové z Čech a akreditované sociální pracovnice Jany Pospíšilové z Radkovy Lhoty se nám podařilo nakonec tuto službu občanům zajistit.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?

Problémy jsou dva, notoricky stejné a trvalé: čas a peníze. Oba významně omezují možnost rychle splnit vše, co občané od obce očekávají a požadují. A tak se snažíme v rámci těchto omezení překonávat ostatní „drobné" problémy a zajišťovat jak běžný život obce, tak i další potřeby a požadavky obyvatel.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?

Jak kvalitně zajišťujeme kulturní a společenské vyžití obyvatel, se mi těžko posuzuje. Myslím si ale, že se snažíme nabídnout občanům během roku řadu pravidelných společenských a kulturních akcí a každý rok připravit i něco zajímavého navíc. Samozřejmě je to vždy spojeno s aktivní skupinou obyvatel, která pro ostatní tyto akce vymyslí, připraví a realizuje. Kromě Sboru dobrovolných hasičů Čechy sice nemáme žádný registrovaný spolek, ale máme zato aktivní skupiny obyvatel, které jsou propojeny i se sousedními Domaželicemi.

Řada připravovaných akcí je tak společná pro obyvatele obou obcí a současně se nesnažíme si konkurovat. Obě zastupitelstva zřídila pro záštitu takových akcí kulturní výbory, které dobře spolupracují. Musím konstatovat, že aktivnější částí obyvatel jsou ženy – například takový neformální Spolek žen Čech a Domaželic. Ale významné akce pořádají i naši dobrovolní hasiči, kteří také zajišťují kroužky mladých hasičů pro děti a mládež, což je také nemalý přínos.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost, jako starostové, s tím vůbec něco udělat?

Bohužel i naše obec se v několika posledních letech vylidňuje. Je to i z toho důvodu, že nemáme připraveny lokality se sítěmi pro výstavbu nových částí obce. Brzdou jsou ony dva výše uvedené problémy – zejména ten finanční. V každém případě si myslím, že pokud místa pro výstavbu obec připraví, podaří se získat i zájemce o stavbu, a zastavit tak pokles počtu obyvatel.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.

Celkem dobře fungující infrastruktura a lehká dostupnost většího města – Přerova, vcelku příjemné, hezké prostředí a lidé a existence, dle mého názoru, pestrého společenského života.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?

Asi bych si vybral obec, kam se přiženil můj otec a kde jsem prožil dětství – Květnou u Uherského Brodu.

AUTOR: MARTIN VOJÁČEK

Autor: Redakce

Místo události:
18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 23 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti marketingu Manažer/ka pro strategický marketing. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Řízení marketingových aktivit společnosti, produktu nebo produktové řady. Řízení marketingových aktivit od marketingové strategie přes řízení marketingové mixu (produkt, cena, distribuce a marketingová komunikace), jednání s dodavateli služeb (reklamní agentury, PR agentury, společnosti provádějící marketingový výzkum), řízení týmu. Stanovení business plánu z hlediska marketingové strategie. Náplní práce je mimo jiné také monitoring a analýza trhu, vývojových trendů a konkurence. Také tvoření analýzy a zpráv o průběhu a výsledcích práce svěřeného útvaru., , Požadavky:, Praxe v oblasti marketingu nebo reklamy a propagace, manažerská praxe, komunikativní osobnost, marketingový přístup, SŠ / VŠ vzdělání, případně i certifikáty (například CIMA A, CIMA B). Znalost AJ , NJ., , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na životní a penzijní pojištění, další zaměstnanecké benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 8 710 Kč

Vrátní Vrátný/á (OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8710 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., Pracovní doba je rozvržena do 10 hod. směn 19,00 - 05,00hod.., , Požadavky:, trestní rejstřík bez záznamu - podmínkou, certifikát strážného výhodou. , , Náplň práce:, drobná administrativa, obchůzky po objektu, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (v pracovní dny 07,30 - 16,00hod.) na čísle 735 171 157 - pan Martin Dudák, , Pozn.: Na uvedené msto výkonu práce nechodit, kontaktní osoba má sídlo na jiné adrese.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - pracoviště kojetín, samota, Samota, č.p. 1484, 752 01 Kojetín. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 810 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Odborná kvalifikace - zákon č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů; moralní a občanská bezúhonnost; dobrý zdravotní stav., , Nbaízíme:, Příspěvky z FKSP na obědy, rekreace, rekondiční cvičení, vitamíny., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: daniel.navratil@zsvsechovice.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola všechovice, 753 53 Všechovice. Informace: Daniel Navrátil, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 9 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič (OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , Požadavky:, řidičský průkaz sk.B, , Nabízíme:, možnost výkonu práce i na DPP nebo DPČ, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Jany Krpcové:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: jkrpcova@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 15,30hod.) na čísle 608 618 141;, - osobně (09,00 - 15,00hod.) na adrese: ZOE EXCLUSIVE s.r.o., Žerotínovo nám. č.p. 231/28, , 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Zoe exclusive s.r.o. - pracoviště přerov, Žerotínovo nám., č.p. 231, 750 02 Přerov 2. Informace: Jana Krpcová, +420 608 618 141.


Trenér Hranic Jan Jursík.

Líné a bez chuti, zlobil se kouč Hranic po prohře s posledním

Ilustrační foto
5

Další uzavírka v Hranicích. Kropáčovu ulici čekají finální úpravy

U Bělotína se srazil kamion se zametacím vozem, dva zranění

Ke srážce kamionu se zametacím vozem vyjížděli v pondělí hodinu před polednem hasiči do Bělotína.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Sluncem zalité Pivní slavnosti přilákaly tisíce lidí

/FOTOGALERIE/ Vydařené počasí, tanečky pod pódiem během vystoupení oblíbených kapel, tisíce lidí a samozřejmě hektolitry piva. Takový byl osmý ročník Přerovských pivních slavností, které během sobotního dne zcela zaplnily areál výstaviště.

Uspěli jste v kotlíkových dotacích, můžete žádat o příspěvek i město

Koncem dubna uzavřel Olomoucký kraj další kolo kotlíkových dotací, do výzvy se tentokrát přihlásilo více než dva tisíce lidí. Úspěšní žadatelé z Hranic pak mohou dosáhnout také na příspěvek od města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT