VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společenský život v Čechách je pestrý, tvrdí tamní starosta

Čechy /STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ/ – Obec Čechy leží blízko Hostýnských vrchů, na spojnici mezi Přerovem a Bystřicí pod Hostýnem. Nejstarší písemná zmínka o vsi pochází z roku 1358. Počet obyvatel mírně klesá, v současnosti v ní žije 328 lidí. „Pokud obec připraví místa pro výstavbu, může se pokles zastavit," věří starosta Lubomír Michálek.

18.9.2013
SDÍLEJ:

Lubomír Michálek, starosta obce ČechyFoto: archiv

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?

Každý den je nejdůležitější jiná věc. Ještě různější je názor obyvatel obce, co je nejdůležitější věc, jež teď máme vykonat. Takže se jako zastupitelé občanů snažíme hlavně postupně zlepšovat technickou vybavenost obce a její vzhled. Nyní je to tedy úkol dokončit územní řízení pro stavbu splaškové kanalizace a ČOV. Současně však finišujeme se zahájením rekonstrukce chodníků v hlavní ulici, na kterou jsme dostali příslib dotace a musí být realizována ještě letos.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?

Podle mého názoru je to získání registrace a zahájení činnosti terénní Pečovatelské služby Čechy. Chceme, aby jejím smyslem byla pomoc našim seniorům prožít stáří v obci, kde mají své bydliště, přátele a známé prostředí. Aby se nemuseli hned stěhovat do domovů pro seniory, když začnou potřebovat pomoc a jejich rodiny jim ji jinak trvale nedokážou zajistit. Inspirovali jsme se v obci Heršpice u Slavkova, kde podobná pečovatelská služba již několik let funguje. Díky nezištné pomoci jejich starosty Jiřího Zieglera a samozřejmě i díky aktivitě současné pečovatelky Květuše Bouchalové z Čech a akreditované sociální pracovnice Jany Pospíšilové z Radkovy Lhoty se nám podařilo nakonec tuto službu občanům zajistit.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?

Problémy jsou dva, notoricky stejné a trvalé: čas a peníze. Oba významně omezují možnost rychle splnit vše, co občané od obce očekávají a požadují. A tak se snažíme v rámci těchto omezení překonávat ostatní „drobné" problémy a zajišťovat jak běžný život obce, tak i další potřeby a požadavky obyvatel.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?

Jak kvalitně zajišťujeme kulturní a společenské vyžití obyvatel, se mi těžko posuzuje. Myslím si ale, že se snažíme nabídnout občanům během roku řadu pravidelných společenských a kulturních akcí a každý rok připravit i něco zajímavého navíc. Samozřejmě je to vždy spojeno s aktivní skupinou obyvatel, která pro ostatní tyto akce vymyslí, připraví a realizuje. Kromě Sboru dobrovolných hasičů Čechy sice nemáme žádný registrovaný spolek, ale máme zato aktivní skupiny obyvatel, které jsou propojeny i se sousedními Domaželicemi.

Řada připravovaných akcí je tak společná pro obyvatele obou obcí a současně se nesnažíme si konkurovat. Obě zastupitelstva zřídila pro záštitu takových akcí kulturní výbory, které dobře spolupracují. Musím konstatovat, že aktivnější částí obyvatel jsou ženy – například takový neformální Spolek žen Čech a Domaželic. Ale významné akce pořádají i naši dobrovolní hasiči, kteří také zajišťují kroužky mladých hasičů pro děti a mládež, což je také nemalý přínos.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost, jako starostové, s tím vůbec něco udělat?

Bohužel i naše obec se v několika posledních letech vylidňuje. Je to i z toho důvodu, že nemáme připraveny lokality se sítěmi pro výstavbu nových částí obce. Brzdou jsou ony dva výše uvedené problémy – zejména ten finanční. V každém případě si myslím, že pokud místa pro výstavbu obec připraví, podaří se získat i zájemce o stavbu, a zastavit tak pokles počtu obyvatel.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.

Celkem dobře fungující infrastruktura a lehká dostupnost většího města – Přerova, vcelku příjemné, hezké prostředí a lidé a existence, dle mého názoru, pestrého společenského života.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?

Asi bych si vybral obec, kam se přiženil můj otec a kde jsem prožil dětství – Květnou u Uherského Brodu.

AUTOR: MARTIN VOJÁČEK

Autor: Redakce

Místo události:
18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník25 000 Kč

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci ve fyzikálních oborech Samostatný vývojový pracovník optiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Doba zaměstnání: doba určitá nebo doba neurčitá, , Náplň práce:, Vývoj a konstrukce optických systémů v oblasti optomechanických přístrojů; Specifikace výrobních tolerancí, vyhodnocení kvality obrazu; Komunikace a definice požadavků se zákazníky a dodavateli na globální úrovni, telekonference, zahraniční cesty; Spolupráce s kolegy na vývojovém a výrobním oddělení., , Požadavky:, VŠ technického směru (optika, fyzika, fyzikální inženýrství, přesná mechanika); Znalosti geometrické optiky a fyziky; Znalost některého z optických konstrukčních programů (Zemax, Oslo); Praxe na obdobné pozici; Plynná komunikace v českém nebo anglickém jazyce., , Nabízíme:, Čtvrtletní a roční bonusy, produktivní bonus, home office, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, možnost příspěvku na dojíždění nebo bydlení, podpora odborného a jazykového vzdělávání aj., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: jana.tvardkova@meopta.com;, - osobně 16. 3. 2018 od 10,00 do 11,00 hod. na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: Meopta-optika, s.r.o., Kabelíkova 1, 750 02 Přerov.. Pracoviště: Meopta - optika, s.r.o., Kabelíkova, č.p. 2682, 750 02 Přerov 2. Informace: Jana Tvardková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč18 500 Kč

Svářeči Palič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, dělení materiálu kyslíko-acetylénovým plamenem; obsluha číslicově řízeného pálicího stroje (2x6m); kontrola svěřeného stroje; vázání břemen a manipulace s materiálem., , Požadujeme:, vyučení ve strojírenském oboru; svářečský průkaz - ZK 311 2 1.1 (D-G2) - pálení výhodou; vazačský a jeřábnický průkaz výhodou; znalost čtení technické dokumentace; ochotu k práci ve dvousměnném provozu., , Nabízíme:, odpovídající finanční ohodnocení; příplatky minimálně dle Zákoníku práce; flexibilní zaměstnanecké výhody (stravenky/penzijní připojištění/dárkové poukazy/relax); 5 týdnů dovolené; dotované jazykové kurzy; stravování v areálu; zdravotní péče; sociální program; zaměstnanecké akce., , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) v českém jazyce na email: personalni@pspeng.cz.. Pracoviště: Psp machinery s.r.o., Kojetínská, č.p. 3186, 750 02 Přerov 2. Informace: Martina Davidová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník kovů - obsluha karuselu, horizontky, soustruhu, hoblovky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Vyučen ve strojírenském oboru, základní orientace ve výkresové dokumentaci, kladný přístup k práci, spolehlivost, dobrý zdravotní stav. Praxe vítána. Znalost obsluhy konvenčních soustruhů, horizontek, karuselů, hoblovek., , Nabízíme:, stravenky, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: hagerova@psp-sps.cz, - osobně každý den od 10,00 do 12,00 hod. na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: PSP Speciální strojírna a.s., Tovačovská 2971/17a, 750 02 Přerov. Pracoviště: Psp speciální strojírna a.s., Tovačovská, č.p. 2971, 750 02 Přerov 2. Informace: Naděžda Hagerová, .

Kvalita a kontrola jakosti - Kvalita a kontrola jakosti Manažer kvality,25 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Procesní technik kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, řešení reklamací v oblasti automotive; záznamy do reklamačních protokolů a sledování nápravných a preventivních opatření, , Požadujeme:, angličtinu na komunikativní úrovni; uživatelskou znalost PC (Word, Excel, Outlook); komunikativnost, odpovědnost, samostatnost; aktivní řidič sk. B; praxe v oblasti kvality, reklamací výhodou. Pracoviště: Ing. petr gross s.r.o., 753 67 Milotice nad Bečvou. Informace: Alena Radová, +420 733 133 024.

Zlatá snowboardistka Ester Ledecká
AKTUALIZUJEME
5

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Jak vypadal Únor 1948 na střední Moravě?

„Právě se vracím z Hradu…“ Takto začíná nejznámější věta, kterou pronesl komunistický vůdce a tehdejší předseda vlády Klement Gottwald 25. února 1948 před stotisícovým davem na Václavském náměstí v Praze.

Nominace na nejlepší sportovce Hranic vrcholí

Tradiční anketa o nejlepší sportovce za loňský rok pomalu vrcholí. Nominace lze podávat už jen do neděle 25. února. Slavnostní vyhlášení ankety Nejlepší sportovec 2017 v Hranicích se uskuteční v úterý 17. dubna ve dvoraně hranického zámku.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Třicáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT