Ve společnosti s názvem Regionální letiště Přerov bude mít Olomoucký kraj podíl 34 procent, Zlínský kraj a město Přerov pak shodně po 33 procentech.

Právě tito partneři totiž dlouhodobě usilovali o zachování letiště a nedávno poskytli armádě finanční dar ve výši 37 milionů korun na rekonstrukci přistávací plochy a další opravy.

„Založení akciové společnosti je společnou iniciativou obou krajů a města Přerova. Armáda totiž potřebuje partnera pro jednání o smíšeném provozu na letišti,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Krajští radní v Olomouci už nominovali své zástupce do představenstva a dozorčí rady nově vzniklé společnosti.

„Radní navrhují do představenstva olomouckého hejtmana Ivana Kosatíka (ODS) a jeho náměstka Pavla Horáka, do dozorčí rady pak krajské radní Petra Poláška (ODS) a Františka Kubíčka (KDU – ČSL) a pracovnici Krajského úřadu v Olomouci Michaelu Pruknerovou,“ shrnul mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Krajské zastupitelstvo má o věci rozhodovat 24. září. O jménech členů představenstva a dozorčí rady bouřilivě diskutovali přerovští zastupitelé. V představenstvu má totiž usednout primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), a v dozorčí radě pak radní Radovan Rašťák (ČSSD), zastupitel Zdeněk Kazílek (ODS) a vedoucí pracoviště krizového řízení přerovského magistrátu Jaromír Dvořák.

„Vadí mi, že se v různých orgánech společností objevují pořád stejná jména. Mám strach, aby tito lidé nebyli moc přepracovaní a tolik funkcí zároveň zvládali,“ nechal se třeba slyšet zastupitel Petr Laga (KSČM).

Tomu vadí, že nebyli politici do orgánů společnosti zvoleni napříč politickým spektrem. „Podle mě navíc provoz letiště se smíšeným provozem není politickou, ale spíše odbornou záležitostí,“ míní.

Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) budou v první fázi v řídících orgánech společnosti zástupci politických stran, později je ale nahradí odborníci. „Politici totiž v tuto chvíli zastupují společníky, kterými jsou Olomoucký kraj, město Přerov a Zlínský kraj,“ konstatoval Kulíšek.

Podle opozičního zastupitele Vladimíra Puchalského (SpP) se město Přerov založením nové akciové společnosti pouští do dobrodružství.

„Neseme na svých bedrech odpovědnost do výše 33 procent. Podle všeho totiž veškerá právní odpovědnost bude padat na naši a olomouckou hlavu, Zlín totiž nemá jasnou představu o investicích,“ soudí o tom Puchalský.

Zlínský kraj dal podle Puchalského už dříve najevo, že sice formálně akciovou společnost založí, ale nehodlá do rozvoje letiště investovat.