Jaké hlavní úkoly má Městské kulturní zařízení (MKZ) v Hranicích?
Hlavním úkolem je zajišťování kulturního programu ve městě a vyžití pro občany Hranic a okolního regionu. U několika akcí je přesah až na krajskou úroveň.

Můžete vyjmenovat o jaký program se jedná?
Jedná se o koncerty, představení vážné hudby, filmy, programy pro děti, přednášky, cestopisné a přírodopisné dokumenty.

Zmínila jste filmy. Problém vám určitě udělalo zrušení kina Svět?
Filmy teď promítáme v kinokavárně v Zámeckém klubu, kde máme od ledna 2011 nainstalovaný i zvukový systém Dolby surround pro prostorové ozvučení filmů. A samozřejmě v Letním kině, které jsme poslední dobou hodně vyspravili.

Kromě kinokavárny využíváte ještě nějaké další prostory?
Máme zde koncertní sál, který se využívá zejména k produkci vážné hudby.

Vraťme se krátce k loňskému roku. Jakou akci byste označila za nejpovedenější?
Nejvíce nás nadchlo Hranické kulturní léto. Na Fleret s Jarmilou Šulákovou nebo na skupinu Plavci bylo před zámkem opravdu plno. Navíc jsme dostali spoustu děkovných a pochvalných ohlasů. Proto si myslím, že se akce líbila i lidem.

Je ještě něco, co by jste z loňska vyzdvihla?
Náramně se nám povedla sezona v letním kině. V něm byla velmi pěkná návštěvnost a také přišla rekordní návštěva na Kajínka 1 258 diváků. Kino podobnou návštěvu nepamatuje snad od dob černobílých televizí.

Čím si myslíte, že se zlepšila návštěvnost letního kina?
Udělali jsme zde spoustu práce. Například pár drobných terénních úprav. Vybudovaly se další dva bufety, aby se netvořily fronty a udělali jsme mobilní nadstřešení, aby se lidé, pokud jich přijde méně, měli kam schovat, když prší.

Je něco, co se naopak v minulém roce nepovedlo?
Myslím si, že není nic, co by se dalo označit za úplný propadák. Jedině se v prudším dešti musely rušit představení v letním kině.

Přece jen na jednu vaši akci nepřišly kladné ohlasy. Pořádáte vánoční trhy a lidem se nelíbí, že trvají pouze dva dny…
Delší už být nemohou, protože veškeré práce děláme jen vlastními silami. V MKZ je zaměstnáno šest osob, které jsou oba dva dny na místě od rána do noci. Musíme dodržovat zákoník práce a protože prostě lidi nemáme, je program dvoudenní.

Jaké největší akce jste pro občany připravili na letošní rok?
Zatím to nechci zakřiknout, protože záleží především na financích, ale projekt na Evropské jazzové dny bude mít letos i velký přesah z Evropy. Hrát by měly i kapely z Afriky. Už teď začátkem roku jsme měli Vladimíra Mišíka. Nějaké velké kapely a další větší pecky závisí na honorářích kapel.

Je někdo, koho se vám do Hranic z finančního hlediska nepodařilo dostat?
Mezi mé nesplněné sny patří Pavel Šporcl s Romano Stylo. Byli jsme se na ně podívat v Rožnově a byl to nádherný zážitek. Bohužel jejich finanční nároky jsou mimo naše možnosti.

Pokud pomineme finanční stránku, jak je těžké velké hvězdy do Hranic přivábit?
Teď už čím dál snadNější. V prvních chvílích, kdy nevěděli do čeho jdou a kdy o nás mnoho nevěděli, to bylo daleko těžší.

Jak se vám daří přilákat lidi na kulturní představení, když konkurence jiné zábavy je v podobě televize, internetu a dalších zájmů velká?
Daří i nedaří. Nelze v žádném případě udělat nějakou tabulku, na co lidé přijdou a na co ne. Vždycky musíme přihlížet ke spoustě pohledů na věc. Doufám, že občané vidí, že se snažíme kousek po kousku i naše zařízení stále vylepšovat.