Novodobí umělci nemají problém poničit fasády kulturních objektů, významných památek, nebo třeba počmárat hřbitovní zeď.

Jejich častým útočištěm se však stávají také perony vlakových nádraží nebo opuštěné podchody.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové je v regionu nejvíce případů sprejerství v Lipníku nad Bečvou. Zdejší radnice dokonce sprejerům vyšla vstříc a nabídla jim pro kresbu grafiti volné plochy.

Lipník: ráj sprejerů?

„Jedním z těchto míst je betonová zeď na sídlišti Zahradní, druhým pak zeď u gymnázia,“ informovala mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Přestože radní sprejerům nabídli volné plochy už vloni, první zájemci o kresbu grafiti se objevili teprve minulý týden.

„Zrovna minulý pátek se přišli informovat do Městského informačního centra, jestli mohou plochy využít pro kresbu a zda je tato zeď pro ně vyčleněna. Jsou to totiž subkultury, které příliš nevěnují pozornost oficiálním informacím třeba z tisku, v němž už se tato informace objevila,“ vysvětluje mluvčí.

Přerovští policisté potvrzují, že se stává častým útočištěm vandalů právě město Lipník a vloni zde museli řešit hned několik případů.

„V době od loňského října do letošního března postříkal neznámý vandal červeným a modrým sprejem dvě zděná oplocení rodinných domů v ulici Seminárka v Lipníku a fasádu objektu Vodovodů a kanalizací. Na zdech se přitom objevily vulgární výrazy,“ popsala jeden z případů přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

V říjnu loňského roku zase vyryla skupinka dvou mladistvých a jednoho nezletilého nápis na fasádu domu v ulici M. J. Husa v Lipníku a majiteli tím vznikly škody ve výši 4,5 tisíce korun.

Další z vandalů loni v listopadu realizoval své výtvarné ambice tím, že postříkal turistické orientační tabule a reklamní tabule restaurace Na Jadranu, které jsou umístěny v blízkosti skateboardového hřiště v Lipníku.

„Šetřením policisté zjistili, že skutek spáchal čtrnáctiletý nezletilý za přítomnosti svého kamaráda,“ doplnila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Sprejeři: dřív byly hitem vlaky, teď trafostanice

Nepřehlédnutelné umění graffiti se přitom objevuje i na místech, která se pro tento účel zrovna nehodí. „Letos v lednu postříkal neznámý pachatel v ulici Hřbitovní v Hranicích sprejem nápisy na venkovní budovu pohřební služby,“ popsala policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Problematická však nejsou jen města - policisté se stále častěji potýkají i s vandaly, kteří malují po vlakových soupravách, trafostanicích a v podjezdech.

Jeden z pachatelů tak třeba pokreslil v říjnu sprejem budovu Českých drah v Měrovicích nad Hanou a způsobil škody za 8 tisíc korun.

„Útoky sprejerů řešíme pořád. Dříve to byly vlakové soupravy, dnes zase trafostanice a podjezdy. Vyhledávají hlavně místa, která jsou tmavá a kam nechodí moc lidí,“ přiblížil vedoucí obvodního oddělení policie v Přerově Josef Gybas.

Pro policii je podle jeho slov těžké dopadnout viníky, kteří nápisy nakreslili, protože převážná většina pachatelů nevytváří „kresby“ v místě svého bydliště, ale jezdí za svým uměním někdy až desítky kilometrů.

Do Přerova například velmi často jezdí sprejeři ze Zlína. „Každý z nich má svůj speciální převlek a provádějí postřiky v kuklách. Když jsou při činnosti vyrušeni, někdy nechají na místě svůj pracovní oděv. Každý z nich má svou specifickou značku a můžeme se při vyšetřování orientovat jen podle těchto symbolů,“ podotkl Gybas.

Skupiny sprejerů jsou totiž podle jeho slov svým způsobem na vytvořené dílo hrdé, protože se jim podaří zasáhnout do teritoria konkurence.

Přerovská policie se momentálně snaží najít sprejery, kteří pomalovali zeď objektu v Horní Moštěnici.

„Objasněnost u těchto případů je bohužel malá. Důvodem je, že skupiny sprejerů jsou velmi dobře organizované – zatímco někteří z nich provádějí nápisy, další část na místě hlídkuje, “ uzavřel Gybas.

Hana Jančovičová, Petra Poláková - Uvírová