S nápadem přišla učitelka výtvarné výchovy Petra Manová. „Výtvarné dílny děláme už třetím rokem. Zatím jsme ale zkoušeli malbu nebo keramiku. Graffiti poprvé," řekla. První pokusy dětí prý byly zpočátku velmi nesmělé. Mezi „sprejery" byli totiž většinou nováčci, kteří štěrkali plechovou tubou nad velkým kartonem vůbec poprvé a netušili zatím, jak silná linka jim při práci vznikne.

„Strašně mě to začíná bavit," řekla Adéla, která se svou kamarádkou Dobromilou vytvořila nápis LOVE. Témat, kterých se děti měly držet, bylo několik. „Příroda, životní formy, životní styly," vyjmenovala Petra Manová. Mezi všemi se vyjímal už zkušený Honza, který prozradil, že sprejerství je jeho životní styl, který ho nabíjí energií už šest let.

„Je mi patnáct a jsem dnes ve skupině asi padesáti lidí z celé Moravy, pro které je graffiti droga. Poprvé jsem to viděl v časopise a bylo pro mě zpočátku těžké se v tak mladém věku mezi zkušenými sprejery prosadit," řekl při tvorbě obřího nápisu kluk, který už má jasno, že bude studovat uměleckou školu.

„Tohle jsem nikdy nezkoušel, obdivuji toho kluka, s jakou jistotou tvoří," uznal ředitel školy Jaroslav Bečák. Vysvětlil, že výtvarné dílny dělají díky podpoře grantu Mikroregionu Hranicko, jenž škole poskytl 15 tisíc korun.

„Docela by se mně líbilo, kdyby se jedno místo v Hustopečích u školy vybarvilo právě graffiti. Podobně, jako to mají na betonové zdi před Dezou ve Valašském Meziříčí," přemýšlí už nyní ředitel při pohledu na zdařilé výtvory. Soutěž hodnotila výtvarnice z Valašského Meziříčí Helena Galbavá. Kritéria podle ní nebyla vůbec dopředu daná.

„Lze hodnotit zapojení fantazie, také to, s jakou pílí a radostí díla vznikala. Každá práce je ale originální a vidím, že sama se mám stále co od dětí učit," chválila učitelka.