Jenže, jak se ukazuje, město se problému se sprejerstvím nezbavilo. Sprejeři řádí v Lipníku nad Bečvou dál.

„Zhruba před dvěma lety jsme tvůrcům grafitti vymezili dvě plochy, které mohou legálně užívat. O tyto plochy je zájem a z toho máme dobrý pocit. Nicméně se stále občas objeví někdo, kdo ve městě počmárá třeba fasádu domu. Naštěstí k tomu nedochází příliš často a ve velkém rozsahu. I když se snažíme pachatele ve spolupráci s policisty odhalit, ne vždy se nám to podaří,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Sprejeři mohou ke svému druhu umění využívat v Lipníku nad Bečvou betonovou zídku u hřiště na sídlišti Zahradní a vnitřní stranu stěny u tamního Gymnázia. Třebaže Lipník nad Bečvou je jediným městem v přerovském regionu, které velkoryse umožnilo tvůrcům grafitty legálně vyzdobit vytipované stěny, přesto lze v těchto dnech spatřit červeně počmáranou fasádu soukromého objektu v ulici Seminárka.

Ta je nechvalně proslulá tím, že po téměř celé délce se tu často objevují grafitti nejen na stěnách soukromých domů, ale i na budovách firmy Metalplast. „Je to tím, že je to poměrně málo frekventovaná ulice a vandalové tak mají větší příležitost páchat zde své vandalské kousky,“ vysvětlil starosta Lipníku nad Bečvou.

Problém se sprejery mají i v Hranicích

S řáděním sprejerů se však potýkají i jiná města. „I my se občas s těmito případy setkáváme. Loni se nám ale podařilo dopadnout dva sprejery. Jednoho jsme vypátrali díky kamerovému systému a druhého jsme dopadli s pomocí oznamovatele,“ vzpomněl ředitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann s tím, že nejčastěji si sprejeři ke svým vandalským činům ve městě vybírají vrata garáží na panelových sídlištích a také lokalitu u hřbitova.

Podle policie vypátrat pachatele, kteří mají na svědomí počmárané fasády, není zrovna jednoduchou záležitostí. K úspěšnému odhalení vandalů je prý zapotřebí, aby se aktivně zapojila i veřejnost. Sprejerství se přitom posuzuje jako trestný čin poškozování cizí věci a hrozí za něj peněžité tresty a dokonce i odnětí svobody.