Zakládá si na osobním kontaktu se svými zákazníky. Razí totiž názor, že kupující by měl vidět, jak proces výroby medu probíhá a co za produkt kupuje.

„Jak má každý člověk svého doktora, měl by mít i svého včelaře. Ten by mu měl ukázat, jak všechno funguje, jak včely chová, kde se vytáčí med a v čem je uchovávaný. Měl by být v čisté sklenici s novým víčkem a etiketou. Na trzích mnohdy prodávají lidí, kteří o medu nic neví a nejsou schopní odpovědět na základní otázky, " říká Jaroslav Juráň, který dokáže o práci včelařů mluvit zapáleně hodiny. Dle jeho slov je pro jejich farmu nejdůležitější čistota při uchovávání medu, protože med při špatném skladování ztrácí svou hodnotu.

Když si člověk vezme, že včelař před vytočením vůbec prvního kila medu musí nakoupit nerezové nádoby, nové rámky a starat se o včely, je cena 150 korun za jedno kilo v českých poměrech velmi reálná.

„A to neberu včely! Aby včelstvo vyprodukovalo jedno kilo medu, musí navštívit pět milionů květů. Navíc v momentě, kdy se stane z včely létavka, což je právě ta, co shání nektar, pyl, propolis a vodu, její život není delší než čtyři až šest týdnů A kolik tisícovek kilometrů nalétají, o tom ani nemluvě," vypráví poutavě o práci včel jejich majitel.

Stará se o 400 včelstev

Jaroslav Juráň se spolu se svou manželkou, dědou a svými dětmi starají celkem o 400 včelstev na patnácti stanovištích v okolí Hranicka.

„Také často pořádáme přednášky o včelách pro nevčelaře nebo pro začínající včelaře. Zajišťujeme také služby drobným včelařům v okolí. Vyvařujeme vosk, chováme matky, prodáváme včelařské pomůcky a rozdáváme léčiva na prevenci. Celkově šíříme včelařskou osvětu, " přibližuje svou náplň dne. Prvotní a základní výbava pro včelaře se pohybuje kolem deseti tisíc na jedno včelstvo včetně úlu a včel.

Asi před dvanácti lety ho k tomuto koníčku a práci přivedla náhoda.

„Místní jeli na včelařskou přednášku a v autobuse zbylo poslední místo. Řekl jsem si, proč to nezkusit. Líbilo se mi to a zaujala mě práce na včelí farmě, tak jsem to zkusil," usmívá se spokojeně včelař, který se naplno věnuje své včelí farmě už šest let.

Nejradši má první květový

Nejoblíbenější med Jaroslava Juráně je první květový med v sezoně, která začíná koncem května a začátkem června.

„Třicet kilo prvního lučního květového medu si vždy schovám pro rodinu. Je podle mého názoru nejlepší. Vynikající je ale i kombinace luční květový a lipový med, který je vynikající na průdušky. Med používáme do všeho, do kafe, do čaje, do cukroví," vyjmenovává využití včelího produktu.

Případné alergické reakce na med vysvětluje Jaroslav Juráň tím, že medy kupované v supermarketech pochází z exotických zemí, kdy lidé v Česku nejsou zvyklí na pyly citrusovníků a pomerančovníků. A i když třeba rodiče nedávají malým dětem tyto plody, může vzniknout alergická reakce.

„A pak se rodiče diví, že přece z exotických potravin to být nemůže. Proto je důležité, aby si lidé brali med od včelaře z okolí, kde jsou zvyklí na určitý typ pylu z květů," nabádá.

Srdcová záležitost je pro něj chov matek.

„Máme uznaný rozmnožovací šlechtitelský chov, ale je to jako každá jiná práce. Mě na tom baví je přelarvovat a předělávat matečníky. Matky a šlechtění matek je prostě srdcová záležitost farmy. Tuto práci je třeba dělat s láskou," uzavírá největší včelař Přerovska Jaroslav Juráň. (jes)