Tato soutěž pro žáky druhého stupně hranické Základní školy Šromotovo se letos uskutečnila ve vodním duchu.

Tomu také odpovídaly modely, do nichž se oblékli učitelé, kteří na soutěž dohlíželi. Ty připomínaly pruhované plavky s rukávy a nohavičkami, jaké se nosily zhruba před sto lety.

Začátek akce se nesl ve slavnostním rázu, takže nechybělo ani kolečko s olympijským ohněm, proslovem přispěl i hranický starosta Miroslav Wildner, který popřál závodníkům hodně štěstí.

„Jednotlivé ročníky soutěží mezi sebou v každé disciplíně zvlášť. Poté se vyhlásí v rámci ročníků vítěz,“ uvedla tělocvikářka Iva Andrýsková. Jak dále vysvětlila, olympiáda a soutěžní disciplíny se každý rok nesou ve specifických tématech.

„Letos jím je vodní svět, v uplynulých letech to byl například vesmír, Řecko a podobně,“ doplnila Andrýsková. „Každý rok je to podobné. Mění se jen téma, ale přesto se mi tady líbí. A aby ne, rozhodně je to lepší než sedět ve škole,“ svěřil se se smíchem jeden ze žáků Daniel Studený.

Žáci se utkali ve třinácti disciplínách, mezi které patřily například stříkání vodní pistolí, běh s potápěčskou výstrojí, nebo třeba záchrana tonoucího. Třídy ze sebe dostaly maximum, každá se snažila být tou nejlepší.

Stranou však nezůstali ani učitelé. Ti zde působili jako rozhodčí. „Jsem ráda, že mi připadla disciplína lovení mušlí. Je to tady nejvtipnější. Holky se do toho nejprve hrnou, ale pak toho litují. Zavázané oči v nich probouzí nejistou a samozřejmě se lavoru plného bláta štítí,“ prozradila jedna z žaček Markéta Šturalová.

Závěr veškerého klání patřil štafetovému běhu, přetahování se lanem a následnému vyhlášení výsledků.

Nikola Helísková