Zpráva o smrti sedmadvacetiletého zvířete, které v pátek už bylo z místa odvezeno, se rychle šířila nejen v samotné vesnici na Hranicku.

„Ti nepřizpůsobiví lidé už dříve chovali dva koně, ten třetí byl navíc březí. Kdyby mu sousedé a lidé, kteří chodí okolo, neházeli žrádlo, asi by už dávno pošel hlady," řekl soused bydlící blízko u osady, který však z obav před možnými reakcemi nechtěl své jméno zveřejnit. Klisna podle jeho slov měla i rány na krku od větviček stromů, které požírala.

„V zahradě, kde se pohybovala, nebylo snad stéblo trávy. Potravu hledala jen v hlíně," dodal občan. Se svým názorem ale rozhodně není osamocený.

„Je smutné, že se veřejnost o podobné věci zajímá až v době, kdy už je pozdě. Snad se tím ale zabrání tomu, aby si takoví lidé pořídili další zvířata, o která se nebudou schopni starat. Mají totiž u svého domu ještě dva velké psy, kteří vypadají podobně jako uhynulý kůň. Jsou úplně vyhublí," sdělila další z dotázaných obyvatelek.

Roman Bandy se brání

Majitel domu Roman Bandy přítomnost psů i chov prasat potvrdil, jinak se ale se stanoviskem sousedů naprosto rozchází.

„K žádnému týrání nedošlo. Klisna už byla starší a nezvládala svoji váhu a váhu toho hříběte. Přesně to napsal i veterinář do svého posudku. Nevím, proč na mě lidé tak útočí, snad je to proto, že jsem cikán. Rozhodně to není tak, že by kůň neměl co žrát. Sena i dalšího žrádla jsme pro něj měli dost," tvrdí vlastník. Dotázaní obyvatelé se ale shodují, že v ohradě není po senu ani památky, nýbrž pouze balíky slámy.

Starostka k věci

Samotné vedení obce se až do čtvrteční nešťastné události touto problematikou chovajících zvířat nezabývalo. Starostka obce Alena Veličková uvedla, že něco takového se za třiadvacet let, které ve funkci doposud strávila, stalo poprvé.

„První podnět jsem od občanů k této věci dostala až poté, co kůň umíral. Toho koně si majitel pořídil v létě a od začátku klisna nebyla v dobré kondici. Kolem ohrady pravidelně chodím a nedá se říct, že by kůň trpěl hlady. Je ale pravda, že krmná dávka neodpovídala správnému standardu. O týrání ale podle mě ani podle veterináře nešlo," konstatovala.

Stanovisko policie 

Pozornost se v současné době obrací na policejní šetření této smutné události, které ještě zdaleka uzavřeno není.

„Okolnosti zatím nenasvědčují tomu, že by byl kůň týrán či zanedbáván. Z informací, které vycházejí od veterinárního lékaře, vyplývá, že kůň nenesl stopy násilí a fyzický stav odpovídal jeho věku. Stále čekáme na zprávu veterinárního lékaře, poté bude rozhodnuto o dalším postupu," dodala k tématu mluvčí krajské policie Irena Urbánková.

Podobnými případy se zabývá také Liga pro ochranu zvířat.

„Pro nás i pro policii je v takové situaci rozhodující pitva zvířete Státním veterinárním ústavem. Na základě toho se pak odvíjí další postup, z naší strany může dojít i k podání trestního oznámení," řekl předseda Ligy na ochranu zvířat Petr Ondráček.