Právě Kavala se problematice rozpočtového určení daní trvale věnuje už deset let.

„Po prvních neúspěšných pokusech v komisi na MV ČR, jsme po ujištění, že cílem není likvidovat malé obce poněkud povolili. Pak ale přišel náraz, kterým bylo zjištění, jak silně se rozevírají finanční nůžky mezi malými a velkými sídly, napsali jsme petici proti diskriminaci venkova a prosadili jsme usnesení v senátu. V tomto usnesení bylo napsáno, že do roku 2008 se rozpočtové určení daní musí změnit ve prospěch malých obcí. Ale zase se nic nedělo,“ zdůvodnil Kavala, proč se před týdnem uskutečnilo největší shromáždění starostů v novodobé historii země.

„Proti změně o rozpočtovém určení daní jsou v podstatě jen dvě skupiny. Jedná se o strany ODS a ČSSD, protože právě ony ovládají čtyři nespravedlivě financovaná města. Nechápu však vedení měst, která nepodpořením novely okradou vlastní voliče-stranická knížka tam zjevně vítězí nad selským rozumem, ale i pudem sebezáchovy“ řekl Kavala.

Na základě této novely by vyjma Prahy, Brna, Ostravy a Plzně dostaly všechny obce a města v ČR více peněz, než je tomu doposud.

Schválení novely oddálil v roce 2009 také pád Topolánkovy vlády, ve které byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Právě jeho rezort nyní změnu zákona prosazuje.

Mrkněte na tabulku

Ministerstvo financí nyní na svých oficiálních stránkách vyvěsilo tabulku, v níž si může každý občan zjistit, kolik financí by jeho obec získala, pokud by novela byla schválena, a vše porovnat se stávajícím stavem.

„Zastánci současného systému tvrdí, že my chceme čtyřem největším městům něco sebrat. Ale to není pravda. My jen chceme, aby se narovnalo to, co se dříve udělalo špatně, a navíc i pro ně má MF ČR připraveno přechodové období, aby čtyři nadhodnocení mohli dostát svým finančním závazkům a nešlo o tvrdý náraz,“ konstatoval předseda SPOV.

Obcím by podle novely mělo být přiděleno celkem 13,5 miliard korun. Asi 7,5 miliard z této sumy by měly pokrýt zrušené národní dotační tituly. Část by byla z rozpočtu MF ČR a cca 4,5 miliardy by se odčerpaly ze současných daňových příjmů čtyř největších měst. Současný čtyř a půl násobek například Prahy vůči jiným městům by se tak měl zredukovat na trojnásobek.

Hranice o 22,6 milionu ročně více?

Například Hranice by podle návrhu ministerstva získaly o 22,6 milionů ročně více než doposud.

„Návrhů na řešení situace je ale několik. My chceme jít zlatou střední cestou. Kalouskův návrh je podle mě příliš tvrdý a parlamentem stejně neprojde,“ řekl místostarosta Hranic Miroslav Wildner. Ten také potvrdil, že žádný zástupce města se minulý týden pochodu neúčastnil.

„Záměr menších měst chápeme. Chceme ale hájit hlavně vlastní zájem a nechceme na nové podobě zákona být biti. Také proto jsme se protestu neúčastnili,“ dodal tiskový mluvčí Městského úřadu Petr Bakovský.

Jestli ne teď, tak už nikdy

Podle Kavaly současný systém rozděluje občany do dvou kategorií – na privilegovaných dvacet procent a osmdesát procent podřadných, mezi které patří i města Hranice či Přerov.

„Nejde nám o vlastní hospodaření obcí a měst. Celou dobu poukazujeme na nespravedlivý daňový základ samospráv. Podle nás by měl být poměr vyrovnaný 1:1. Respektujeme rovněž fakt, že se jedná o města s vyššími funkcemi, ale jakým právem budou mít České Budějovice třikrát méně než Plzeň, když se v zásadě vůbec neliší,“ nechápe Kavala.

Kdy a jestli vůbec projde novela parlamentem, není jasné.

„Mělo to být od příštího roku natvrdo. Teď nám ale poslanci řekli, že když to půjde rychle, tak změna zákona bude platná od roku 2013,“ řekl bělotínský starosta, který vidí v současném návrhu jedinečnou šanci na změnu. „Jestli se to teď neudělá, tak už asi nikdy. Není to sice ideál, ale za těch deset roků, je to ten nejlepší návrh, co jsem viděl,“ uzavřel Kavala.