VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Kudláček: Páteřní komunikace nás musí spojovat nikoli rozdělovat

Nebývalý rozruch a a místy i ostrou diskuzi mezi lidmi vyvolala v minulých týdnech hranická doprava. Instalace nových radarů ve městě začátkem roku, a především nedávná změna rychlosti na silnici I/47, která se ze sedmdesátky snížila na 50 km v hodině. To jsou novinky, na které si řidiči v Hranicích musejí zvyknout.

20.4.2018 2
SDÍLEJ:

Starosta Hranic Jiří KudláčekFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„To co vy nazýváte vřavou, vnímám jako zájem lidí o své město a je to také důkaz, že se pracuje. Společenská diskuse je potřebná a tam kde neprobíhá, se stagnuje. Ano, připravujeme řadu rozvojových změn a je potřeba je vysvětlovat,“ uvedl v rozhovoru starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Hranice začaly instalovat kontrolní zařízení pro měření rychlosti, co si od toho slibujete a jak probíhá výběr a příprava instalací. Není to jen vylepšování městského rozpočtu?
Každé město je lokalita kde by měl probíhat především náš běžný život. Město není fabrika, není to závodní dráha a nemělo by to být ani místo, kde se necítíme příjemně a bezpečně. Aby tomu tak bylo, je nutné zajistit dodržování pravidel, které k tomu všemu přispívají. Pokud na výpadovce na Valašské Meziříčí, kde máme školská zařízení, odbočení do turistického kempu, sportovní zařízení Naparia a lázeňskou oblast, někteří lidé jezdí na padesátce i sto dvacet je potřeba zajistit dodržování pravidel a to činíme.
Slušných lidí se to nedotkne, ti pravidla dodržují.

Takže s instalací radarů budete pokračovat?
V této chvíli jsou vybrány čtyři kontrolní body, kde budeme hlídat rychlost vozidel. Vše směřuje k ochraně našich občanů, dětí a starších osob. Ti všichni i na přechodech předpokládají, že řidiči mají rozum a dodržují předpisy. Pokud zjistíme, že někde doprava ohrožuje nebo omezuje naše občany nebo že například v blízkosti škol nejsou dodržována pravidla městského provozu, budeme v instalaci měřících zařízení pokračovat.

Na tranzitní silnici první třídy I/47 jste nechali snížit rychlost ze 70 km v hodině na 50 km v hodině. Řidiči byli potrestáni za nedbalost chodců. Nešla tato situace řešit nějakým nadchodem?
To je velmi zjednodušený pohled. Na koncepci budoucnosti našeho města se již pracuje téměř tři roky. Doprava a tedy i celá mobilita ve městě musí mí koncepci a to vyžaduje soustavnou práci odborníků.
V minulosti někdo naplánoval tranzitní silnici prostředkem města a rozdělil jej na poloviny, které v rámci dnešních předpisů kvůli této situaci nespolupracují. My se s touto situací musíme nějak vyrovnat.
Řešíme cyklostezky, pěší koridory, výjezdy z lokalit okolo tohoto tranzitu, hluk, prašnost a také možnosti jak město opět propojit. Tento tranzit, který nahradila dálnice, se v budoucnu musí opět stát plnohodnotnou městskou komunikací a na tom pracujeme. Dnes na tom prodělá několik chvátalů přibližně 30 až 40 vteřin na dvou kilometrech. V budoucnu na tom vydělá celé město.
Páteřní komunikace města nás musí spojovat nikoli rozdělovat.

O přípravě obchvatu

Město plánuje a připravuje severovýchodní obchvat, je vůbec potřebný a co bude řešit?
K řešení dopravy se sbírají data. Kolik a kde vozidel projede, v jakém čase a jaká je jejich skladba. Dále se posuzují jednotlivé komunikace, křižovatky a to nejenom jejich současný stav, ale také výhled. Do tohoto výhledu jsou komponovány informace o rozvoji města i neustálé nárůsty počtu vozidel na silnicích. Velmi zjednodušeně řečeno, je potřebné, abychom tlačili dopravu mimo naše domovy, mimo centra měst a dokázali ji rozdělit na více tras a okruhů. Jinak se při sebemenším problému doprava ve městě zcela zablokuje. Ze všech těchto důvodů víme my i Krajský úřad Olomouckého kraje, že obchvat města je potřebný.

Prý dochází ke spekulaci s pozemky a nebude tedy možné obchvat realizovat.
Obchvat samotný bude komunikací druhé třídy a investorem bude krajský úřad. V současné chvíli se připravuje změna územního plánu města Hranic. Ta se provádí na základě Technicko-ekonomické studie obchvatu, která byla odsouhlasena investorem. Změna územního plánu se dokončí po prověření realizovatelné varianty trasy.
Po přijetí změny budeme znát pozemkové nároky na tuto stavbu. Stavba bude ve veřejném zájmu a z toho se odvíjí další povinnosti a práva investora. My se v této chvíli snažíme řešit všechny požadavky dotčených stran. Těchto připomínek evidujeme více a není vždy jednoduché vyhovět. Ceny za výkupy zatím nejsou řešeny.

Jaký předpokládáte rozpočet takové stavby, a bude to vůbec ekonomicky přínosné?
Rozpočet stavby severovýchodního obchvatu Hranic je odhadován až na 600 milionů korun. Tuto investici bude financovat kraj z fondu dopravní infrastruktury.
Město Hranice musí vyřídit stupeň územního rozhodnutí a vykoupit pozemky pod stavbou. Odhad ceny výkupů prozatím neznáme, protože není dokončen výběr trasy. Můj odhad je cca 30 až 50 milionů korun.
Za tuto investici odkloníme značnou část dopravy z centra a odlehčíme silnici I/47, kterou postupně vrátíme pro potřeby městské dopravy. Postupně budeme omezovat nákladní dopravu obytnými zónami a po vnitřních komunikacích. Přínosy pro město jsou velké a nejsme jediné město, které obchvat plánuje. Řada měst má letité zkušenosti a obchvaty by určitě nikdo nerušil.

Pane starosto, máte velké plány, budou realizovány nebo zůstane jen u projektů?
Některá města stagnují, jiná se neustále rozvijí. Vše je o lidech. Něco dnes změnit je dlouhodobý proces. Pokud se nějaká politická garnitura lekne nebo přeruší dlouhodobé strategické plány rozvoje nepozná se to ihned. Když jsem převzal funkci starosty nebylo z rozvojových plánů připraveno nic.
Je nutné realizovat protipovodňová opatření a obnovit zeleň. Vše běží na plné obrátky.
Chci založit budoucnost dopravní obslužnosti Hranic, naplánovat zajištění veškeré mobility, dát našemu městu moderní kabát a zajistit, aby se mladí lidé do Hranic po studiích vraceli. Věřím, že další generaci předám slušnou připravenost k dalšímu rozvoji, pokud to nestihneme udělat my sami. To jsou mé vize a cíle. Uvidíme, kam až se tou nehoráznou byrokracií prodereme. 

Autor: Redakce

20.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadavky:, Řidičský průkaz sk. C, E (sk. E není podmínkou), , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na čísle 725 810 004 - Marek Schramm. Pracoviště: Ares lipník n. b., s.r.o., Svat. Čecha, č.p. 1602, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Marek Schramm, +420 725 810 004.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, obsluha restaurace, zájemce je samostatně schopný zvládnout přidělenou práci, směnnost: krátký/dlouhý týden, , Požadujeme:, spolehlivost, pečlivost a samostatnost, praxe na obdobné pozici výhodou, angličtina - běžná komunikace s hosty, zodpovědné plnění přidělené práce., , Nabízíme:, Zaměstnanecké benefity (strava, zaměstnanecké slevy)., , Zájemci se mohou hlásit u p. Blanky Ryparové:, - zasláním životopisu (CV) na email: hotelcentrum@centrum.cz;, - telefonicky (7,00 - 17,00 hod.) na čísle 774 090 878;, - osobně 6,00 - 14,00 hod., Hotel Centrum, Komenského 384, Hranice.. Pracoviště: Everness s.r.o., Komenského, č.p. 384, 753 01 Hranice 1. Informace: Blanka Ryparová, +420 774 090 878.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů Výroba dřevěných obalů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, příspěvek na stravu, dopravu, palivové dříví., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - Vítězslav Lév:, - telefonicky v pracovní dny 8,00 - 13,00 hod. na čísle 581 624 344;. Pracoviště: Pila potštát s.r.o., Padesát Lánů, č.p. 165, 753 62 Potštát. Informace: Vítězslav Lév, +420 581 624 344.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 16 500 Kč

Mechanici klimatizací a chladicích zařízení Montér vzduchotechnických zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, montáž klimatizačních a vzduchotechnických zařízení., , Požadavky., Vzdělání strojírenského směru, ŘP sk.B a zájem o elektro a MaR výhodou, , Nabízíme:, stravenky, služební auto, telefon, firemní bonusy, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: tzbtechnik@tzbtechnik.cz;, - telefonicky (07,00 - 15,30hod.) na čísle 606 163 402 nebo 724 999 462 - Ing. Černý nebo pan Chrastina, , Místo výkonu práce. stavby zaměstnavatele v rámci ČR. Pracoviště: Tzb technik, s.r.o. - pracoviště, Svatoplukova, č.p. 47, 753 01 Hranice 1. Informace: Libor Černý, +420 606 163 402.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 26.–27. května 2018

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Fotbalisté Nových Sadů (ve žluto-černém) porazili Hranice 3:0.
30

Nové Sady dominovaly. Hranice se strachují o záchranu

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Důležité derby! Udrží Ústí vedení? Kozlovice chtějí stáhnout náskok

Na podzim jeden z nich vstupoval do okresního derby jako lídr tabulky, nyní se situace opakuje, jen si vyměnili role. Fotbalisté Ústí se zuby nehty drží na čele divizní skupiny E a čtyři kola před koncem přivítají silného soupeře z Kozlovic. To vše za skvělé divácké kulisy, vesnička u Hranic totiž v sobotu ožije kácením máje a souboj Sokolů s Kozly v 15 hodin bude zlatým hřebem celého dne.

Noc kostelů v Hranicích: výstup na věž, baroko i filmová muzika

Neopakovatelnou atmosféru večerních prohlídek svatostánků a nahlédnutí do míst, která lidem nejsou běžně přístupná, nabídne v pátek 25. května od 18 do 23 hodin Noc kostelů.

Rány pěstí a kopanec. Mladík zaútočil před letňákem na padesátiletého muže

Úctu ke starším v úterý dopoledne rozhodně neprojevil teprve osmnáctiletý mladík, který před letním kinem v Hranicích nejdříve slovně, a pak fyzicky napadl padesátiletého muže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT