VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Lipníku: Důležité je, aby všichni zastupitelé táhli za jeden provaz

Miloslav Přikryl je jedním z nejdéle sloužících starostů na Přerovsku a na radnici v Lipníku nad Bečvou už „vládne“ čtvrté volební období. Jako bývalý přednosta Okresního úřadu v Přerově ale dodnes vnímá jako nejcennější životní lekci katastrofální záplavy roce 1997, kdy koordinoval záchranné práce a pomáhal s obnovou zpustošeného regionu.

18.9.2018
SDÍLEJ:

Starosta města Lipník nad Bečvou Miloslav Přikryl ve své kancelářiFoto: DENÍK/Tomáš Krejčiřík

Troubky, srovnané se zemí, Přerov pod vodou. Jako přednosta Okresního úřadu v Přerově jste musel v 1997 organizovat evakuaci stovek lidí, komunikovat s velením armády, vládou, starosty poničených obcí i hasiči. Po opadnutí vody vás čekal další nelehký úkol - obnova infrastruktury a návrat k normálnímu životu. Co vám tato zkušenost dala?
Do funkce přednosty Okresního úřadu v Přerově jsem nastoupil v roce 1993 poměrně mladý a povodně, které přišly o čtyři roky později, pro mě byly největší školou života. Překvapilo mě, že okamžitě, hned a v podstatě všichni, kdo mohli, pomáhali. Kromě Troubek, které byly srovnány se zemí, a pod troskami domů zahynulo devět lidí, byla zcela vyřazena infrastruktura v Přerově i Hranicích.
Pro lidi byl tehdy největší problém zajistit pitnou vodu, aby nedošlo k epidemii. Pod vodou se ocitly všechny důležité komunikace, tedy silnice první třídy. Život byl neskutečně rychle paralyzován, protože byly zaplaveny banky i obchody s potravinami. Pozitivně ještě dnes vnímám okamžité semknutí lidí a pomoc těch, kteří nebyli postiženi povodněmi, těm, kterým voda sebrala všechno. S ohledem na dnešní dobu ale musím říci, že státní správa byla řízena úplně jinak - z centra, tedy z vlády. I vztahy mezi starosty, okresním úřadem a vedoucími pracovníky byly na osobní bázi a přátelské úrovni. S méně finančními prostředky se toho dokázalo poměrně hodně. Dnešní doba je pochopitelně jiná, převratná, technologická, a život si možná až příliš komplikujeme.


Řada starostů obcí na řízení okresy dodnes vzpomíná v dobrém, protože kraj na jejich požadavky často neslyší. Jak to vnímáte vy?
Nechci se nikoho dotknout, ale jsem pořád zastáncem okresů a okresních úřadů, protože to byla správní jednotka pro výkon státní správy tak akorát velká na to, aby se dala obsáhnout. Navíc vláda jako exekutiva měla v každém okrese přednostu, který jí byl přímo podřízen. Měl s ní tedy kontakt, zatímco dnes už se děje tento kontakt zprostředkovaně přes krajské nebo městské úřady na obcích s rozšířenou působností. Už je to tedy přenesený výkon státní správy a komunikace je složitější.

Jako starosta působíte na radnici v Lipníku už čtvrté volební období, tedy šestnáct let. Proč jste se vlastně rozhodl jít do komunální politiky?
V Lipníku jsem se narodil a žiji zde celý svůj profesní i soukromý život. Záleží mi tedy na tom, jak se na život ve městě dívají lidé. Lipník je malé, nechci říct provinční město, které má necelých devět tisíc obyvatel. Lidé odsud hodně dojíždějí do zaměstnání do větších měst - Přerova, Olomouce nebo Hranic. Navíc se dnes vzdálenosti zkracují, takže začínají dojíždět i do Ostravy nebo Brna. Snažíme se z Lipníku udělat dobré místo k žití, aby se jim tu dobře bydlelo a měli blízko do přírody. Už před dvaceti lety, když jsme šli poprvé do voleb, jsme vybírali osobnosti, které toho ve svém profesním životě hodně dokázaly a nejsou na veřejné správě závislé, nepracují v ní a mají většinou soukromá povolání nebo firmy. Dá se tedy předpokládat, že je jejich pohled objektivní. Pětkrát jsme vyhráli volby, ale poprvé jsme neobsazovali funkci starosty a byli pouze členy městské rady.

Co se podařilo?

Když jste přebíral úřad po svém předchůdci, měl jste jasnou vizi toho, jak by měl Lipník za dvacet let vypadat?
Město jsem převzal ve stavu úměrném době. Měl jsem svou vizi a vždycky mi záleželo na tom, aby s ní souhlasili všichni členové zastupitelstva. Po všechna čtyři volební období jsme měli velmi podobnou, ne-li stejnou vizi v zastupitelstvu města, takže se věci lépe prosazovaly. Podařilo se nám zrealizovat infrastrukturní projekty, revitalizaci a rekonstrukci městské památkové rezervace, památkových objektů, ale i zámku se všemi vybydlenými objekty, kde jsou dnes galerie, společenské místnosti nebo kavárny. Provedli jsme opravy komunikací a chodníků a důležitá byla i změna organizace dopravy - podařilo se prosadit výstavbu obchvatu Lipníku a změnit nebezpečnou křižovatku Na Horecku. A pak jsme prosadili i věci, které lidi potřebují, aby se jim ve městě dobře žilo - nový kulturní dům Echo nebo novou sportovní halu.

Na který z projektů jste vy osobně nejvíce pyšný?
Úplně nejvíce asi na to, že za těch šestnáct let spolu v zastupitelstvu všichni spolupracují, jsou schopni jít si po zasedání sednout třeba na pivo, nebo si dát večeři, a vnímat problémy stejným nebo podobným způsobem. Myslím si, že pro komunální politiku je to nejdůležitější věc.

Ve srovnání s Přerovem jste v oblasti dopravy vždy o krok napřed. Zatímco stavba dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem běží na plné obrátky, navazující úsek Říkovice - Přerov stojí kvůli námitkám ekologických aktivistů Děti Země. Kdybyste měl jednat s Dětmi Země, co byste udělal?
Podle mě to není jen problém D1, tedy stavby z Říkovic do Přerova. Myslím si, že u dopravní infrastruktury jde o absolutní selhání státu po celé období třiceti let. Protože nemluvíme jen o dokončení D1 Říkovice - Přerov a Přerov - Lipník, ale i o dálnici Hulín - Fryšták, o dálničním obchvatu Prahy nebo třeba dálnici z Brna do Vídně. Myslím, že si neděláme dobré renomé v Evropě, protože se o problémech více mluví, než se konkrétně řeší. Už od devadesátých let říkám, že potřebujeme takový zákon na dopravní infrastrukturu nebo liniové stavby, jaký mají v Německu. Uběhlo téměř třicet let a zákon není. Myslím si tedy, že je to v první řadě selhání státu.

O setkání s prezidenty

Byl jste v minulých letech téměř u všech návštěv hlav státu v Lipníku nad Bečvou. Na které nejraději vzpomínáte?
Prvním prezidentem, který navštívil naše město, byl v roce 1946 doktor Edvard Beneš. Toho jsem ale nemohl zažít, protože jsem ještě nebyl na světě. Velký dojem ve mně zanechal prezident Václav Havel, který sice nebyl oficiálně v Lipníku, ale zastavil se při své cestě přes naše město v kasárnách coby vrchní velitel ozbrojených sil. Velmi dobrý dojem zanechal na spoluobčany i Václav Klaus, který navštívil město Lipník několikrát, ale ve funkci prezidenta dvakrát. Prezident Miloš Zeman byl v Lipníku jednou, loni v listopadu.

Jaké vize byste chtěl ve městě prosadit v příštím období, pokud zase uspějete?
Chtěl bych na prvním místě dosáhnout toho, aby všichni zastupitelé táhli za jeden provaz a měli podobné světýlko v tunelu. To je totiž nejdůležitější a bez toho nic nedokážete. Samozřejmě je důležité pokračovat v dokončení oprav místních komunikací, jak silnic, tak chodníků - a to nejen v Lipníku, ale i všech místních částech. K dalším projektům patří revitalizace místního koupaliště, a protože už nepotřebujeme tolik tvrdých infrastrukturních projektů, chtěli bychom vylepšovat společenský a kulturní život ve městě pro všechny generace - děti, mládež, ale i střední generaci a seniory.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 500 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: vyroba@jidlomarkyz.cz;, - telefonicky (8,00 - 20,00 hod.) na čísle 604 883 843 - p. Martin Bluma. Pracoviště: Carlingwest s.r.o. - pracoviště přerov, areál strojíren, Kojetínská, č.p. 3548, 750 02 Přerov 2. Informace: Martin Bluma, +420 604 883 843. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 17 500 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: CZ ISCO 32560 Praktické sestry, Zaměstnavatel požaduje:, - středoškolské vzdělání s maturitou v oboru všeobecná sestra dle zákona 96/2004 Sb. s registrací, nebo VOŠ zdravotnické, bakalářské, magisterské v oboru všeobecná zdravotní sestra s registrací nebo bez ní; praxe případně odborná specializace vítána, práce na PC na uživatelské úrovni., , Zaměstnavatel nabízí:, -podnikové stravování, úhrada poplatku za registraci, 5 týdnu dovolené, příspěvek na pojištění zaměstnance při škodě způsobené zaměstnavateli, příspěvek na Investiční životní pojištění; , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: bronislava.budinova@smn.agel.cz, , Místo výkonu práce: Středomoravská nemocniční a.s. – Nemocnice Přerov, Dvořákova č.p. 1800/75, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod nemocnice přerov, Dvořákova, č.p. 1800, 750 02 Přerov 2. Informace: Bronislava Budínová, . Výroba - Výroba Seřizovači 120 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Operátor CNC - soustruh SU 80. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 06,00 - 14,00hod.; 14,00 - 22,00hod.; 22,00 - 06,00hod.., , Požadujeme: , dobrou orientaci v oboru strojírenství, ochotu pracovat ve vícesměnném provozu, zodpovědnost a samostatnost., , Nabízíme:, možnost platového růstu, 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištění stravování přímo v areálu firmy, prémie, odměny, školení a firemní akce, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu na e-mail: ciderova@sezakoprerov.cz. Pracoviště: Sezako přerov s.r.o., Kojetínská, č.p. 888, 750 02 Přerov 2. Informace: Kristýna Čiderová, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o zkrácený pracovní poměr na dobu určitou, zástup po dobu nemoci. Pracovní doba ranní 06,30 - 11,15hod., odpolední 11,00 - 16,00hod., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: ms.uhricice@volny.cz;, - telefonicky (08,30 - 17,00hod.) na čísle 737 774 191 - paní Otáhalová, ředitelka MŠ. Pracoviště: Mateřská škola uhřičice, 752 01 Kojetín. Informace: Michaela Otáhalová, +420 737 774 191.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 7.–9. prosince 2018

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Házenkáři TJ Cement Hranice. Ilustrační foto

Cementáři se s lídrem drželi jen poločas. Karviná dominovala

Vykradl dvě zaparkovaná auta u sportovního centra, sebral i brýle

Notebooky, aktovky i dioptrické brýle ukradl neznámý zloděj ze dvou zaparkovaných aut v pátek 7. prosince odpoledne, do kterých vnikl na parkovišti před sportovním centrem v Hranicích.

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

FOTOGALERIE / Po delší pauze se na náš web vrátila galerie nově narozených miminek. Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. 

Triatlonistku Skupieňovou čeká náročný závod v Patagonii

Talentovaná hranická triatlonistka Kristýna Skupieňová se poctivě připravovala na vysněné závody Patagonman XTRI.

Charita Hranice hledá Tři krále. Přihlásíte se?

Do Tří králů sice zbývá ještě nějaký čas, ale Charita Hranice dobře ví, že podceňovat přípravy se nevyplácí. Právě proto už nyní usilovně shání koledníky a všechny dobrovolníky, kteří by chtěli při chystání sbírky přiložit ruku k dílu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT