Jak byste popsal obec Radíkov?

Jsme malá obec s přibližně sto padesáti obyvateli. Žijeme v podhůří Oderských vrchů asi 650 metrů nad mořem. Velikost katastru Radíkov je 705 hektarů.

Jak dlouho působíte ve funkci starosty?

Už páté volební období, letos je to sedmnáct let. Pomalu je čas na to, aby to převzali mladí, kteří mají na věc zase jiný pohled. Máme mladé a schopné zastupitelstvo a není tam nikdo, kdo by se takzvaně vezl. Každý z nich má v zastupitelstvu své místo.

Je něco, za co byste se během těch sedmnácti let pochválil? Co se povedlo zrealizovat?

Chválit by mě asi měli jiní, ne já. Každý rok se ale něco udělá a vylepší. V letošním roce jsme například svépomoci provedli drobné opravy na kulturním domě, v loňském roce jsme rekonstruovali dvě místnosti bývalé školy na knihovnu.

Když se podíváme hlouběji do minulosti, co všechno už bylo za těch sedmnáct let realizováno?

Začali jsme čištěním nádrže na pitnou vodu. Na vodovodu jsme udělali nový přivaděč.

V roce 1999 jsme na potoku pro ochranu lesa před velkými dešti postavili vodní nádrž. O rok později jsme začali s plynovodem. Když jsem o tom dříve mluvil, každý se mi smál. Dnes ho máme a lidi jsou myslím rádi. Například místní nemovitosti se ocenily i tím, že je tady plyn.

Když jste v roce 1994 vstupoval do funkce, měl jste nějakou vizi, kterou jste chtěl prosadit?

O této funkci jsem měl hodně zkreslené představy. I když jsem předtím asi deset let dělal v zastupitelstvu, musím říct, že práce zastupitele a starosty je diametrálně odlišná.

V čem se to nejvíce liší?

Starosta musí všechno, co se v zastupitelstvu dohodne, zrealizovat. Ať už jde o papírování, výběrové řízení nebo dozor nad stavbami. Všechno zařizuje starosta. Člověk rychle pozná, že je to něco jiného. Zastupitel pomudruje starostovi, pokritizuje, co by se mohlo a mělo udělat a přijde na další zasedání. I když jak už jsem říkal, naši současní zastupitelé se tak nechovají .

Má to podle vás starosta menší obce složitější než starosta ve městě?

Starosta ve městě má na všechno různé odbory a řekl bych, že plní takovou roli manažera, ale má na bedrech větší aglomeraci. Starosta malé obce naopak musí všechny záležitosti alespoň okrajově nastudovat, protože kolem sebe tolik lidí nemá. Já tady mám jen účetní a zbytek zařizuji sám.

Jaké další velké projekty v Radíkově plánujete?

Máme rozjetý projekt na kanalizaci s čistírnou odpadních vod. Na zorganizované veřejné schůzi byli v podstatě všichni občané pro to, aby se do kanalizace šlo. Máme už hotové stavební povolení a v současnosti žádáme o dotaci. Věřím, že by to mohlo vyjít, ale slíbit nikomu nic nemůžu. Lidé staví nové domy a byli by radši, kdyby se mohli napojit na kanalizaci než stavět vlastní čističku odpadních vod.

A další projekty?

Další věc, kterou bychom chtěli spravit, je obecní úřad. Jsme tady ve stísněných prostorech. Naopak tady máme celou bývalou školu, kterou bychom mohli využít, ale je to opět o penězích. Kromě obecního úřadu bychom tu chtěli zasedací místnost, klubovny pro mládež, klubovny pro matky s dětmi nebo klubovnu pro sportovní spolky.

Jaké služby obec svým občanům nabízí?

Máme obchod ve správě obce, v tom jsme asi jediní v celém kraji. Jednota tady chtěla skončit, a protože nebyl nikdo, kdo by si obchod vzal soukromě, vzala to obec a víceméně tak vykonává službu starším lidem, kteří se nedostanou do Hranic. Dále je tady firma, která dělá zemní práce a s občany v případě potřeby spolupracuje.

Jaké spolky v obci působí?

Nejaktivnější jsou určitě hasiči, kteří se stali třikrát vítězi extraligy České republiky a několikrát skončili druzí. Také ženy jsou úspěšné, letos se umístily na třetím místě. Nepřeháním, když řeknu, že Radíkov je nejúspěšnějším týmem v české extralize, a to jak mezi muži, tak i mezi ženami. Ze sportovních klubů bych jmenoval ještě golfový klub.

Pomáhá obec nějak v jejich činnosti či provozu?

Pokud můžeme, tak pomůžeme. Například hasičům jsme zařídili nový vozový park. Měli Avii z roku 1980, kterou předloni vyměnili za starší Mercedes Sprinter, který je ale stále ve slušném stavu. Snažíme se také pomáhat golfovému klubu, kterému pronajímáme pozemky.

Jaký je zájem o golfové hřiště ze strany občanů?

Zájem není příliš velký. Jsou tady sice občané, kteří jsou členy golfového klubu, ale v poměru k celkovému počtu členů, se jedná maximálně o desetinu. Já osobně si sice občas zahraji, ale nemám na golf tolik času.

Na co byste nalákal turisty do obce Radíkov?

V prvé řadě asi na ten golf a potom jistě na krásné prostředí v lese, který je všude kolem obce. V katastru Radíkova je také hrad Kunzov. Je ale pravda, že turistický ruch tady funguje hlavně přes léto, v zimě jen za příznivých sněhových podmínek na běžky.

Jaké společenské akce se v Radíkově pořádají?

Rok začíná stejně jako asi všude jinde Hasičským plesem. Dále pořádáme pro děti rybářské závody, Dětský den a na golfu Den otevřených dveří pro děti i pro dospělé. Poslední neděli v červnu se zde koná extraliga České republiky hasičů, na konci prázdnin turnaj v kopané. Na svatého Václava pak většinou pořádáme hodovou zábavu. Před Vánoci místní ženy společně vyrábí adventní věnce a na Štědrý večer se každoročně sejdeme u kaple, kde si s muzikanty společně zazpíváme koledy. Pořádáme to asi pět let, ale schází se tam takřka celá dědina.

Jak Radíkov spolupracuje s okolními obcemi?

Jsme členem mikroregionu Hranicko a vedle Hrabůvky, Klokočí a Milenova jsme čtvrtou obcí mikroregionu Podlesí. V rámci tohoto mikroregionu jsme sice jen čtyři obce, ale udržujeme sousedské a vlastně i osobní vazby.

Medailon

Jméno: Lubomír Foltýnek

Stav: ženatý

Počet dětí: dvě

Znamení ve zvěrokruhu: býk

Největší koníček: Starostování. Na nic jiného není čas. Z četby mám nejradši literaturu faktu a historickou literaturu.

Největší neřest: Nic mě nenapadá, i když určitě mám, a ne jednu.

Oblíbený hudba: Střední proud. Mám radši populární než vážnou hudbu.

Oblíbené jídlo: Cokoliv od masa. Jinak řečeno, nemusím sladké jídlo.