Starosta Bělotína nechtěl kritizovat za každou cenu, ale novinka ho zrovna nepotěšila. „Neprotestuji proti tomu, že se problémem někdo zabývá, ale proti šablonovému řešení situace,“ doplnil Eduard Kavala.

Nový návrh se nezamlouvá ani starostovi obce Všechovice. Hlavní problém vidí v nechuti pracovat, ale i v zaučování nových lidí. „Myslím si, že mezi lidmi, kteří nepracují není moc těch, kteří mají zájem pracovat. Navíc dlouhý čas zabere, než nováčky na strojích zaučíme,“ řekl Radovan Mikuš.

Problémem podle oslovených starostů je i skutečnost, že budou muset svěřit drahé nářadí a stroje osobám, které nemají vyzkoušené. Naopak o osvědčené a prověřené osoby přijdou.

„Je pravda, že rázem musíme svěřit například sekačky a motorové kosy do rukou lidem, o kterých moc věcí nevíme,“ prohlásil starosta Všechovic Radovan Mikuš. Jeho bělotínský kolega vidí ve zbavení se dosavadních pracovníků ještě další důležitý problém. „Docela mě zajímá, co republika získá tím, že osoby, které získaly nějaký pracovní návyk pošle rázem pod most,“ dodal Eduard Kavala.

Snad to nebude tak horké

Pochopení pro zlobu starostů mají na Úřadě práce, odkud do rukou obcí novinka v dotačním programu přišla.

„Starostům se nedivím, protože jim přibude spousta zejména organizační práce, ale budou se s tím muset vyrovnat,“ poznamenal Pavel Remeň, vedoucí hranického Úřadu práce. Navíc dodává, že problém snad nebude horký, jak na první pohled vypadá. „Poslední dobou jsme měli dvě výběrová řízení v obcích a starostové byli vždy spokojeni,“ doplnil Pavel Remeň.

V Přerově nabízí zaškolení

Dosud opakované smlouvy na veřejně prospěšné práce s týmiž lidmi zákon umožňoval.

„Neradi jsme řetězili pracovní smlouvy. Tato novinka má proto svoji logiku. Jde o to, aby si co největší počet nezaměstnaných lidí udržel pracovní návyky,“ vysvětlil rozhodnutí ministerstva ředitel Úřadu práce v Přerově Michal Langoš. Jeho úřad se chystá pomoci starostům i novým pracovníkům na veřejně prospěšných pracích tím, že nabídne rekvalifikaci.

„Například na práci s technikou můžeme zaškolit,“ podotkl Langoš, podle něhož by toto opatření mohlo aspoň trochu zmírnit obavy starostů.

Těm zatím nezbývá, než se s novinkou smířit. Zda bude pro obce přínosem nebo ne, rozhodne až celý následující rok a její uplatnění v praxi.

JAKUB ZEMAN, PAVLA KUBIŠTOVÁ

KOMENTÁŘ

Nezaměstnaný nezaměstnaný aneb Jak se vlk nažral a koza zůstala celá

Některé zákony nebo předpisy jsou do slova a do písmene k popukání nebo přímo k pláči? O novince, kterou letos zaznamenali starostové měst a obcí při obsazování míst na veřejně prospěšné práce už se začíná mluvit hodně nahlas.

Není se čemu divit – nekvalifikovaně pracovat totiž s vybavením, někdy v řádu desítek tisíc korun v napjatém rozpočtu si každý dobrý hospodář určitě rozmyslí.

Právě lidé, kteří našli v práci po delší době nečinnosti smysl a budují v sobě návyky prospěšné pro společnost, si zřejmě, ač nechtíc, vytáhli černého Petra.

„Tři roky a dost!,“ tak zní litera zákona o zaměstnávání nezaměstnaných na veřejně prospěšné práce. Výměna zkušeného a hlavně osvědčeného, za nového „nemakčenka“ delší dobu válícího se na gauči může začít.

Politika Ministerstva práce a sociálních věcí tak chce asi do běžného života „navrátit“ více lidí. Jaký však bude dopad této akce, můžeme zatím dlouze spekulovat. Nemohu se ovšem ubránit dojmu, že zmiňovaná záležitost nebude ničím jiným než nevinnou hrou měnící statistiky úřadů práce. Černé puntíky se přestěhují zprava doleva a lék na dlouhodobou nezaměstnanost bude spíš jen nefungujícím placebem. Ti, kdož spláčou nad výdělkem, nebudou určitě učení poradci, kteří celý plán vymysleli, ale starostové opakující školení a zaučování donekonečna.

Takže, vlk může být úplně klidný, protože další koza přijde až po vyhodnocení, a to nebude, soudě podle rychlosti našich úřadů, v dohledné době. Nápadům zdar a dobrým zvlášť! (Tomáš Indrei)