VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Milotic: Jiné místo k životu? Jedině podobná vesnička

Milotice nad Bečvou – Obec Milotice nad Bečvou leží deset kilometrů východně od Hranic. První zmínka pochází z roku 1131, kdy jsou Milotice jmenovány na seznamu církevních statků olomouckého biskupství.

13.9.2013
SDÍLEJ:

Hana Bezděková, starostka obce Milotice nad BečvouFoto: Archiv

Ve vsi žije 299 obyvatel, ovšem obec se podle starostky Hany Bezděkové v současnosti potýká s jejich odlivem.

Kdybyste měla jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?
Myslím si, že každá záležitost, která se týká našich občanů a obce, je důležitá. Ať už jsou to každodenní záležitosti, nebo věci, které se vyskytnou náhle a potřebují řešit okamžitě nebo se plánují dlouhodobě a neustále se hledají finanční zdroje na jejich pokrytí. Jako malá obec dobře víme, jak je těžké udržet vše v rovnováze, vše financovat bez zadlužování obce. Co se týká údržby a obnovy majetku, zde bylo už mnoho vykonáno, nyní je na prvním místě realizace bezdrátového rozsahu v obci s napojením na HZS.

A co se týká společenského života, čekají nás v říjnu hody, na kterých se, doufám, sejde hojná většina občanů v novém sále obecního úřadu.
Ráda bych docílila zlepšení vzájemných vztahů mezi lidmi a mezi zájmovými spolky v obci. Když bude spokojený občan, bude spokojená i celá obce.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?
Podařila se nám dokončit výstavba a kolaudace přístavby obecního úřadu, kde byl rozšířen stávající, již svou kapacitou nevyhovující, společenský sál, včetně vybudování nových sociálních zařízení. Občané tak mají možnost využívat společenský sál k různým rodinným oslavám a akcím. Obec může také pořádat společenské akce v důstojném prostředí.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Pro malé obce nedostatek finančních prostředků. Bez dotačních titulů není malá obec schopna realizovat větší investiční akce na obnovu nebo výstavbu nových aktivit. Dále z našeho pohledu zvyšující se nároky na byrokracii – plnění různých vyhlášek, zákonů a nařízení, které jsou ale navenek prezentovány jako ulehčení.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?
Určitě ano, i díky obětavosti některých místních lidí. V obci fungují tři spolky – sbor dobrovolných hasičů, TJ Spartak a Myslivecké sdružení Hložec. Obec má také zřízenou kulturní komisi. Obec se ve spolupráci se spolky buď střídavě, nebo i dohromady stará o to, aby se v obci i společensky žilo. Ať už jde o sportovní soutěže, taneční zábavy a plesy, nebo třeba odpoledne pro děti s rodiči či maškarní ples pořádaný mateřskou školkou, posezení u vánočního punče pro seniory nebo třeba zájezd do vinného sklípku. Celý rok se něco děje, je jen na každém z nás, zda se akcí zúčastňovat bude či nebude.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost jako starostové s tím vůbec něco udělat?
Toto nás nejen straší, ale vysloveně tíží. Je několik příčin – obec nemá volné pozemky pro případnou zástavbu. Jako malá obec nejsme schopni nabídnout moc pracovních příležitostí, a tak lidé musejí za prací dojíždět do vzdálenějších míst.
Řešení je velice složité, obec nemá vhodné stavební parcely, část obce se nachází i v povodňovém pásmu, což ztěžuje i samotnou případnou výstavbu a je v tomto směru i omezující. Nicméně se snažíme zachovat v naší obci třeba mateřskou školu, aby se i mladá generace naučila v naší obci žít a takzvaně ji to netáhlo do velkých měst.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.
Malebná příroda v blízkosti štěrkopískových jezer, klidné prostředí, možnost vyjížděk na kole, blízkost lesa k houbaření. A i když se to někomu nezdá, tak vzájemné vztahy mezi lidmi, kteří jsou ještě ochotni pomoc jeden druhému.

Kdybyste si mohla vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěla žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
Jelikož nejsem místní rodačka, jsem lidem v obci vděčná za to, že mě přijali mezi sebe, a chci s nimi zůstat i nadále. Nechci měnit místo, kde bych chtěla žít, a kdybych nutně musela, tak určitě klidnou a menší vesničku podobnou té naší.

Martin Vojáček

Autor: Redakce

13.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Specialisté analytici rozborů, studií, racionalizace výroby Samostatný technolog - Vedoucí úseku řízení a kontroly jakosti - Obchodní ředitel. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce, odpovídá za chod úseku přípravy výroby a řídí činnost úseku řízení a kontroly jakosti; zajišťuje technickou dokumentaci výrobků, zpracovává podnikové normy a technické podmínky, spotřební normy výrobků, včetně zadávání do PC v systému výroba; zpracovává technologické předpisy a receptury; provádí zajištění, odzkoušení a případné zavedení do výroby přísad a příměsí do betonu; zajišťuje zkoušení výrobků dle Kontrolního a zkušebního plánu; podílí se na reklamační činnosti v oblasti kvality ve vztahu k dodavatelům i odběratelům; zpracovává výrobkovou výkresovou dokumentaci v autocadu., , Požadavky:, VŠ,SŠ vzdělání technického směru; znalost cizího jazyka vítána; zodpovědnost, poctivost, trestní rejstřík bez záznamu; řidičský průkaz sk. B; uživatelskou znalost práce na PC, pokročilá znalost MS Office, Internetu., , Nabízíme:, samostatná a zodpovědná práce, 25 dnů dovolené, příspěvek na obědy, služební telefon, příjemné pracovní prostředí, prodloužení pracovního poměru, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu na e-mail: anna.kunova@betonika.cz. Pracoviště: Betonika spol. s r.o., 751 01 Tovačov. Informace: Anna Kunová, +420 581 706 423.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Zaměstnavatel nabízí:, podnikové stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: pod.hradem@horestýn.cz;, - telefonicky na čísle 603 216 161 - pan Josef Schöneweitz. Pracoviště: Horestýn, s.r.o., Novosady, č.p. 18, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Josef Schöneweitz, +420 603 216 161.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 90 Kč

Prodavači sportovních potřeb Prodejce sportovního vybavení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, prodej sportovního vybavení , , Nabízíme: , měsíční prémie, zaměstnanecké benefity, možnost prodloužení pracovní smlouvy, , Požadujeme: , komunikativnost, samostatnost, zručnost. Výhodou je znalost servisu jízdních kol (lyží)., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email prerov@heliasport.cz, zlamalova@heliasport.cz;, - telefonicky na čísle 725 434 434 - Milan Váleček. Pracoviště: Helia trade spol. s r.o. - pracoviště přerov, Žerotínovo nám., č.p. 252, 750 02 Přerov 2. Informace: Milan Váleček, +420 725 434 434.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti finančních a pojišťovacích služeb Manažer obchodní skupiny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Vedení vlastního týmu a vyhledávání vhodných kandidátů na pozici produktového specialisty, příprava obchodních a finančních plánů pro svůj podřízený tým spolupracovníků, plnění plánů, a vizí společnosti, podpora a konzultace složitých řešení s vedením společnosti, kontrola kvality práce a dovedností specialistů při schůzkách, organizování odborných firemních prezentací pro stávající i potencionální klienty společnosti , , Požadavky:, Hledáme uchazeče, který má ucelenou představu jak vést a motivovat tým spolupracovníků, charismatického člověka s citem pro manažerskou, organizační práci, komunikativního a cílevědomého jedince zvládajícího termíny a cíle společnosti, charakterního člověka podporujícího zdravou soutěživost v týmu specialistů. , , Nabízíme:, Možnost vlastního výběru spolupracovníků a jejich zapracování, profesionální manažerské školení na vysoké úrovní, certifikaci u ČNB, ocenění za Vaši práci manažéra (v průměru 60.000,- Kč plus bonusy a firemní benefity). Notebook, telefon, mobilní tiskárnu, osobní automobil., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: jiri.matejicny@smsfinance.cz, - telefonicky na čísle 605 987 858, - osobně na adrese: SMS finance, a.s. - pracoviště Jiráskova č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště hranice, jiráskova, Jiráskova, č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Informace: Jiří Matějíčný, +420 605 987 858.


Fotbalisté Nových Sadů (ve žluto-černém) porazili Hranice 3:0.
30

Nové Sady dominovaly. Hranice se strachují o záchranu

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Důležité derby! Udrží Ústí vedení? Kozlovice chtějí stáhnout náskok

Na podzim jeden z nich vstupoval do okresního derby jako lídr tabulky, nyní se situace opakuje, jen si vyměnili role. Fotbalisté Ústí se zuby nehty drží na čele divizní skupiny E a čtyři kola před koncem přivítají silného soupeře z Kozlovic. To vše za skvělé divácké kulisy, vesnička u Hranic totiž v sobotu ožije kácením máje a souboj Sokolů s Kozly v 15 hodin bude zlatým hřebem celého dne.

Noc kostelů v Hranicích: výstup na věž, baroko i filmová muzika

Neopakovatelnou atmosféru večerních prohlídek svatostánků a nahlédnutí do míst, která lidem nejsou běžně přístupná, nabídne v pátek 25. května od 18 do 23 hodin Noc kostelů.

Rány pěstí a kopanec. Mladík zaútočil před letňákem na padesátiletého muže

Úctu ke starším v úterý dopoledne rozhodně neprojevil teprve osmnáctiletý mladík, který před letním kinem v Hranicích nejdříve slovně, a pak fyzicky napadl padesátiletého muže.

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT