„Tuto věc rozhodně nenecháme jen tak ležet. Pokud se ty ledy nepohnou, jsme připraveni po Novém roce být znovu v Praze,“ řekl Kavala.

Začátkem tohoto týdne se v Sedlčanech konala Národní konference Venkov 2011. Také tam se palčivá otázka současného rozpočtového určení daní projednávala.

„Shodli jsme se na tom, že oblast financí je pro nás prioritou číslo jedna. Mluvil jsem s předsedou Svazu měst a obcí Danem Jiránkem a jsme připraveni na další akci,“ sdělil Eduard Kavala.

Právě starosta Bělotína byl jedním z hlavních iniciátorů zářijové akce, v rámci které se asi tisícovka starostů z celé republiky setkala s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Dopis od premiéra

Podle Kavaly už premiér Petr Nečas odpověděl na dopis, který mu starostové na zmíněném setkání předali.

„Mám tady vyjádření pana premiéra, ale vychází mi z toho, že se z celého problému snaží udělat stranickou záležitost. Nám ale nikdy nezáleželo na tom, která strana ten návrh předkládá. Jde nám jen o samotnou nápravu. Premiér nám slíbil, že do konce října to bude vyřešeno. To, že od té doby nic neudělal, není naše vina,“ uvedl Kavala.

Vlajky jako forma protestu

I když by se navýšení rozpočtu obcí netýkalo hned příštího roku, drtivá většina obecních pokladen by se v případě přijetí novely významně naplnila.

„Pokud by současný návrh na změnu rozpočtového určení daní prošel, rozpočet by se nám navýšil zhruba o dvacet pět procent, což by v našem případě dělalo skoro půl milionu korun. To je částka, kterou bychom potřebovali na vykrytí spoluúčasti nějakého projektu,“ řekla dříve starostka obce Rouské Miluše Stržínková.

Ta před obecním úřadem nechala vyvěsit vlajku, která kritizuje současný způsob přerozdělování da­ní.

Stejnou formu protestu proti stávající situaci zvolil také starosta Potštátu Karel Galas.

„Potštát má tisíc dvě stě obyvatel, takže spadá do kategorie, která je současným stavem postižena nejvíce,“ řekl Galas. Také on je připraven další akci podpořit.

„Zúčastnil jsem se zářijového pochodu Prahou a klidně bych do toho šel znovu,“ dodal starosta Potštátu.

Se současným stavem je nespokojený například i starosta Partutovic Jaroslav Šindler.

„Jsem pro jakoukoliv formu podpory novely zákona. Případného pochodu v Praze bych se určitě zúčastnil. Pokud by totiž návrh na změnu prošel, měli bychom v rozpočtu o dva miliony korun více, což je přibližně čtyřicet procent našeho rozpočtu,“ řekl Šindler.

Na základě novely zákona o rozpočtovém určení daní, s níž přišlo ministerstvo financí, by se mělo menším obcím přidat 13,5 miliardy korun. Asi 7,5 miliard z této sumy by měly pokrýt zrušené národní dotační tituly. Část by šla z ministerstva financí a přibližně 4,5 miliardy by se odčerpaly ze současných daňových příjmů čtyř nejlidnatějších měst, tedy Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Na zářijové akci tak chtěli starostové připomenout, že rozpočet hlavního města na jednoho obyvatele by měl být maximálně třikrát vyšší, než je tomu v případě menších obcí. V současné době se jedná o více než čtyřnásobek.