Sobotka měl nad letošním ročníkem soutěže záštitu. Výherce proto pozval na slavnostní setkání do Hlavního sálu Valdštejnského paláce Senátu, kterému předsedá.

Tam jim předal pamětní listy, kalendáře a lexikony obcí a připil si s nimi na další úspěchy. Milým zpestřením bylo pak pro všechny kulturní vystoupení smíšeného pěveckého sboru Gymnázia Orlová.

Ti, kteří v letošním ročníku získali modrou, zelenou, bílou nebo oranžovou stuhu, se pak s ostatními rozloučili a absolutní vítězové soutěže se šli pozdravit na Pražský hrad s prezidentem Václavem Klausem a do Poslanecké sněmovny s jeho předsedou Miroslavem Vlčkem.

„Přijetí u pana prezidenta bylo velmi příjemné. Diskutovali jsme s ním hlavně o problematice venkova,“ řekl Jiří Řezníček, starosta Tučína, který letos vyhrál titul Vesnice roku Olomouckého kraje a zároveň se stal absolutním vítězem v celostátní soutěži.

Jedním z probíraných témat byla například satelitní městečka, která v obcích vznikají. Někteří starostové je hodnotí příznivě, jiní spíš negativně.

„My sice satelitní městečko nemáme, ale také se k nám pár lidí přistěhovalo a do života naší obce se rádi zapojují,“ vyjádřil svůj názor Řezníček. Podle něj získal Tučín titul Vesnice roku hlavně za svou pospolitost.