„Příjmy v roce 2013 jsou v současnosti oříškem. Ani stát totiž ještě neví, jaké příjmy získá a kolik peněz nám pošle. Přesto tento rozpočet počítá se schváleným rozpočtovým určením daní. Počítáme, že ve srovnání s letošním rokem nám přijde deset milionů korun na daních navíc," uvedl vedoucí finančního oddělení k provozním příjmům.

Hranice prý ale i kvůli tomuto kroku přijdou o částky na jiných položkách, které do letošního roku pravidelně získávaly. Celkem budou ochuzeny o pět milionů korun.

„První takovou částkou je dotace na žáka, kterou stát přesunul do rozpočtového určení daní. Tato částka činí přibližně 3,2 milionů korun. Druhou částku, kterou nám stát bere, je příspěvek okolních obcí na dojíždějící žáky. Tyto peníze nyní zůstanou obcím na jejich činnost. V minulosti to činilo asi 1,9 milionů," přiblížil Vladimír Zemek. V důsledku těchto změn tak bude městský rozpočet bohatší „jen" o pět milionů.

Hranice ale stejně jako v letošním roce budou těžit z příjmů na hracích automatech a jiných podobných hrách. Přestože na konci tohoto roku by díky vyhlášce z loňského listopadu mělo z města zmizet třicet automatů, díky provozu dalších těchto zařízení si město v příštím roce přijde celkem asi na třináct milionů korun. O jejich využití se bude rozhodovat až v příštích měsících.

Jaké investice lze očekávat?

Také včetně této položky tak odbor financí upravil příjmy provozního rozpočtu na přibližně 246 milionů korun. Jelikož současný návrh hranického rozpočtu předpokládá výdaje zhruba ve výši 216 milionů, na investice bude mít město asi třicet milionů korun.

Některé nejdůležitější investice by se měly projevit už na prosincovém zastupitelstvu, jejich potvrzení a další akce se pak zveřejní až v únoru. Veřejnost ale může už nyní očekávat investice na úpravu silnic či místního Klubu seniorů.

„Začneme připravovat výběrové řízení ulice Skalní a půdní vestavbu Klubu seniorů. Počítáme i s příspěvkem na energetické úspory Základní školy Šromotovo. Víme, že tyto akce by měly v příštím roce proběhnout," konstatovala starostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

Podle předsedy finančního výboru Jiřího Haši ale nebude investičních třicet milionů stačit ani na tyto vyjmenované akce.

„Na druhé straně jsem přesvědčený o tom, že tyto investice nám pomůže pokrýt rozpočtový přebytek z letošního roku. Pokud bude potřeba, mělo by si město vzít i úvěr. V tuto chvíli žádné nesplacené úvěry nemá," doplnil Jiří Haša.