Ministerstvo spravedlnosti exagentovi zaplatí částku 200 tisíc korun za nemajetkovou újmu, která mu vznikla stíháním a roční pobyt ve vazbě. Verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 z únoru letošního roku potvrdil v pondělí Městský soud v Praze.

Ten zároveň Hučínovi přiznal také náhradu nákladů na soudní řízení ve výši 100 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Bývalý agent BIS Hučín byl v roce 2001 postupně obviněn ze sedmi trestných činů – mimo jiné z ohrožování utajovaných skutečností, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy. Soud ho zbavil obvinění v roce 2006.

Hučín původně od státu požadoval částku 2 miliony korun za nemajetkovou újmu, způsobenou několikaletým stíháním, a dalších 221 tisíc korun s úroky jako náhradu ušlého zisku za roční pobyt ve vazbě. Tyto jeho nároky ale soud neuznal.

„Je to jen malý krůček ku prospěchu věci. Kdyby se něco podobného stalo v jiném státě s rozvinutou demokracií, bylo by odškodnění mnohonásobně vyšší,“ komentoval rozsudek bývalý zpravodajec.

Ten dodal, že celospolečenské poškození, které mu stíháním vzniklo, je nevratné a s jeho následky se setkává dodnes. Hučínovi obhájci budou usilovat o odškodnění v plné výši, a proto podají ústavní stížnost.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

AKTUALIZOVÁNO: Hučín se žalobou na Hradílka neuspěl

Hučín zveřejnil adresu šéfa olomoucké BIS

Šéfa přerovské pobočky vyloučili z Konfederace politických vězňů

Vladimír Hučín odpovídal ON-LINE

Hučín vysoudil od státu 200 tisíc korun

Hučín žaluje bývalého mluvčího Charty 77 Hradílka