V některých lokalitách mají totiž vodaři podezření na ucpané nebo propadlé potrubí. V tomto týdnu monitorovali jednu z šachet v Teplicích nad Bečvou.

Dvě propadající se místa na soukromé teplické zahradě zaměstnala ve středu pracovníky Vodovodů a kanalizací Přerov.

„Bude tam zřejmě problém s teplickým přivaděčem,“ připustil jejich vedoucí Stanislav Dřímal. „Kanál jsme vyčistili, spustili dolů kameru a situaci v šachtě jsme prozkoumali,“ uvedl.

Výsledky monitoringu budou však podle něj známy až v příštím týdnu. S podezřením na ucpanou nebo poškozenou kanalizaci se teď na vodaře obracejí obce i jednotliví občané. „Pokud od někoho dostaneme podnět, nebráníme se situaci zmapovat a řešit,“ poznamenal k tomu Dřímal.

Propadlá místa na chodnících, cestách i dalších pozemcích mohou být totiž v mnoha případech důkazem toho, že voda při červnové povodni nezanechala stopy pouze na povrchu.

Podle starosty města Hranic Miroslava Wildnera se mohou problémy v podzemí projevovat ještě po mnoho měsíců.

„Spustíme pod zem sondu a teprve ta nám řekne, v jakém stavu je podloží a do jaké míry poškodila povodeň různá potrubí. Následky záplav, které nejsou na první pohled vidět, protože jsou skryty pod zemí, nás mohou překvapit klidně i za pár let sesypáním břehu, propadnutím cesty a podobně,“ uvedl již dříve Wildner.

Podzemní monitoring se provádí s pomocí speciální kamery, která ale není vodotěsná. Než ji tedy vodaři spustí dolů, musejí zajistit, aby do šachty po dobu snímání nepronikala voda.

„Dělá se to speciálním těsnícím vakem. Je dimenzovaný podle velikosti profilu potrubí a tlakuje se vzduchem až na požadovaný objem,“ popsal proces utěsňování Dřímal.