Místní radnice slibuje vybudovat na trase bezpečnostní prvky, zatím však čeká na dotaci. Rozhodnout o jejím přidělení by se mělo do čtrnácti dnů.

„Po otevření dálnice se značně sníží provoz na některých komunikacích vedoucích Hranicemi. Zejména se to týká hlavního silničního tahu z Lipníku na Ostravu,“ řekl hranický starosta Miroslav Wildner.

V dalších částech města se však dopravní zatížení zvýší. To se týká především ulic Potštátské, Alešovy, 1. máje, Purgešovy a kpt. Jaroše. Tudy totiž povede silniční připojení města na novou dálnici. Většinou se jedná o hustě obydlené oblasti a nacházejí se zde i dvě školy.

„Na této trase plánujeme vybudovat různé bezpečnostní a zpomalovací prvky. Ty by měli vést jednak ke zklidnění dopravy a jednak k tomu, že se řidiči raději průjezdu Hranicemi vyhnou,“ uvedl Miroslav Wildner.

Konkrétně se má jednat o chráněné přechody pro chodce, přechody se semafory a středové ostrůvky. Celkové náklady na jejich výstavbu jsou odhadovány na čtyři a půl milionu korun.

„Zažádali jsme o dotaci státní fond dopravní infrastruktury. Výbor, který bude o udělení dotace rozhodovat, zasedá 12. června, poté se chceme pustit do práce,“ sdělil starosta.

Podle jeho slov by totiž bezpečnostní prvky měly být dokončeny do letošního října, kdy bude dálnice uvedena do provozu. Město má i plán pro případ, že by dotaci nedostalo.

„V rozpočtu jsou vyčleněny dva miliony korun. Pokud peníze od státu nedostaneme, postavíme letos jen část bezpečnostních prvků, zbytek pak v příštím roce,“ vysvětlil Miroslav Wildner.

Jak dále připomněl, některé ze slibovaných prvků jsou již na světě. „Je to například semaforový přechod na Šromotově náměstí,“ informoval starosta.

Dalším prvkem je středový ostrůvek v Potštátské ulici. Napojení Hranic po zmíněné trase vzbudilo v době svého plánování mezi obyvateli města značnou nevoli.

Petici proti podepsalo okolo dvou tisíc lidí. Zastupitelé však přivaděč středem Hranic schválili. Své rozhodnutí zdůvodnili tím, že dálniční napojení je důležité pro hospodářský rozvoj města.