Ti se obávají znečištění životního prostředí v této klidné části Hranicka a s investicí nesouhlasí.

Odpůrci záměru argumentují hlavně tím, že plánovaná stavba obalovny zhorší kvalitu ovzduší a zvýší hlučnost. Radní v Bělotíně se ale snaží mírnit vášně a tvrdí, že se zatím jedná pouze o plány na papíře.

O tom, zda se budou realizovat, rozhodnou podle jejich slov až odborníci. „Obcí by projíždělo až šedesát aut denně. Třicet nákladních vozů bude vozit kamenivo a třicet dalších asfalt,“ shrnul obavy místních jeden z lučických obyvatel Ladislav Konvičný.

Podle jeho slov je tato malebná část regionu bohatá na nejrůznější druhy živočichů. „Bojíme se, aby tím neutrpěla příroda, a proto jsme už kontaktovali také sdružení pro ochranu přírody a krajiny z Valašského Meziříčí,“ dodal k tomu jiný z místních, Libor Škařupa.

Ten argumentuje také tím, že se v těsném sousedství lokality určené pro výstavbu nacházejí sady, kde se pěstuje ekologické ovoce.

„Nevidím v tom žádný přínos. Jedna obalovna je v Hranicích, tak nevím, proč by se měla stavět další,“ soudí o tom sadař Eduard Kozák, který se věnuje ekologickému pěstování ovoce. Ten však podle vlastních slov zatím nemá o plánované investici dostatek informací.

Stavbou obalovny není nijak nadšený ani starosta blízké obce Polom. „Vzhledem k tomu, že se pět kilometrů vzdušnou čarou od tohoto místa nachází další obalovna, nevím, proč by zde mělo něco podobného vyrůst. Lidé z Polomi budou nečistoty plnými doušky dýchat,“ řekl starosta Polomi Václav Sládeček. Ten se podobně jako lidé z Lučic obává hlavně znečištění ovzduší.

Starosta Bělotína Eduard Kavala má ale na věc jiný názor a navíc dodává, že je zatím celá věc pouze na papíře.

„V tuto chvíli se nejedná o nic jiného než pouhý záměr investora. Kvůli stavbě obalovny bychom museli v obci změnit územní plán, a proto budeme posuzovat vliv stavby na životní prostředí,“ řekl Eduard Kavala.

Podle jeho slov by díky této investici přibylo na Bělotínsku třicet nových pracovních míst. K záměru na stavbu obalovny živičných směsí se už vyjadřoval také odbor životního prostředí hranické radnice a Krajský úřad v Olomouci.

„S umístěním stavby souhlasíme za podmínky, že provozovatel zajistí, aby v dotčené oblasti nedošlo provozem tohoto zdroje k navýšení znečišťujících látek. Ke stavbě středního zdroje znečišťování ovzduší musí mít provozovatel zdroje souhlas krajského úřadu o ochraně ovzduší,“ uvádí se ve stanovisku Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Zamítavý postoj má k záměru odbor životního prostředí Městského úřadu v Hranicích.

Ten umístění obalovny nedoporučuje, a to vzhledem k možnému úniku pachových látek z provozu navržené obalovny a ke stávajícímu občasnému výskytu zápachu na území města Hranic a jeho místních částí.