„I tento fakt svědčí o tom, že se rozhodně nepřihlašují veškeré stavby, které byly v daném roce zkolaudovány," řekl tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Nyní jsou tak ve hře dvě odlišné možnosti. Buď se z těchto návrhů rozhodne o celkovém vítězi, nebo se cena za loňský rok vůbec udělovat nebude. Přestože druhá alternativa je rozhodně méně pravděpodobná, nešlo by o zcela mimořádnou situaci.

Starostka Radka Ondriášová nyní ustanoví příslušnou komisi, která se stavbami bude zabývat. Vše na svém zasedání později potvrdí také městská rada. To, které stavby se o výhru za loňský rok ucházejí, vedoucí stavebního úřadu v Hranicích Ladislav Patočka konkretizovat nechtěl.

Prozradil ale, že mezi adepty na prvenství je fasáda jednoho z hranických panelových domů a stavba určená občanské vybavenosti.

„Žádný rodinný dům tentokrát přihlášený není," uvedl.

Kritéria pro vítěze

Mezi návrhy se kromě klasických stavebních akcí, které byly zkolaudované do prosince 2012, mohly objevit podzemní, vodohospodářské či dopravní stavby, stavby inženýrských konstrukcí, technologických zařízení či sadové a parkové úpravy.

Kritériem pro vítěznou novostavbu není jen její vzhled, ale také funkčnost a celkové architektonické a urbanistické řešení.

„Přihlíží se také k šetrnosti vůči životnímu prostředí. Například před dvěma lety zvítězil z hlediska ekologie tepelně pasivní dům. Rozhodně tak nerozhoduje jen vzhled stavby," řekl mluvčí Petr Bakovský.

Návrhy na stavbu roku přitom mohou podávat jen soukromníci. Do projektu se nemohou zahrnout přímo akce města. Mimo jiné tím tak odpadla možnost volby pro nejnákladnější stavební projekt loňského roku, tedy rekonstrukci hranického parku Sady Československých legií. Ten si celkem vyžádal přibližně 18 milionů korun.

Loňský vítěz

Loni byla stavbu roku vyhlášená stavba Divadla Stará střelnice, která se na podzim 2011 slavnostně otevírala.

„Dá se říct, že vítěz byl loni poměrně jasný. Většinou se na vítězích komise v zásadě shodne," doplnil Ladislav Patočka, který zpravidla v ustanovené komisi zasedá.

Vítěze pak sice může hřát hřejivý pocit z triumfu, příliš dalších privilegií ale z akce neplyne. „Žádné finanční ohodnocení v tom není. Například investoři a projektanti si ale mohou do svého port folia napsat, že jejich stavba byla takto ohodnocena," uzavřel Ladislav Patočka.