Vedení přerovského magistrátu původně vyčíslilo náklady na stavbu na 139 milionů, tato částka se však zvýší na téměř 160 milionů korun. Rozdíl bude muset doplatit město ze svého rozpočtu.

„Při stavbě domova důchodců se odhalilo asi devatenáct různých typů prací, s nimiž se původně v projektu nepočítalo. Tyto vícepráce navýší stavbu domova důchodců o 20 milionů a 600 tisíc korun,“ vysvětlil důvod, proč se stavba prodraží, Jiří Raba z odboru rozvoje Magistrátu v Přerově.

Podle něho stavbaři museli řešit například problémy se statikou a podložím některých pavilonů, ale také třeba s plynovou a vodovodní přípojkou. „Stavební firma musela také znovu sepnout lanem jeden z pavilonů, který měl špatnou statiku,“ upřesnil Raba. Podle něho by však vzniklé vícepráce neměly ovlivnit termín otevření domova důchodců.

„Stavba by měla být dokončena v příštím roce někdy na jaře a do provozu by měl být nový domov důchodců uveden na podzim,“ sdělil Raba. V novém domově najde střechu nad hlavou kolem osmdesáti seniorů. Celý komplex se bude skládat z osmi pavilonů, v nichž budou senioři rozmístěni podle stupně zdravotních obtíží. „Zaměstnanců bude mít nové zařízení pětatřicet až čtyřicet,“ doplnil Raba.

Kolik důchodců má zájem o bydlení v novém domově, zatím úředníci města zmapováno nemají. „Seznam žadatelů nemáme, protože domov důchodců se teprve staví a dosud nebyla zřízena ani jeho organizace. Předpokládám však, že jakmile bude určen manažer nového domova, začne jednat s řediteli ostatních zařízení tohoto typu v kraji a se souhlasem některých žadatelů si převezme jejich žádosti o umístění do domova,“ uvedla vedoucí sociálních služeb a zdravotnictví přerovského magistrátu Eva Divinová.

Na stavbu domova důchodců přispělo městu ministerstvo práce a sociálních věcí částkou 99 milionů 100 tisíc korun.