Právě ty by musely výrazně posílit spoje, aby se lidé dostali včas do práce.

„Stávka ve čtvrtek nebude. To ale neznamená, že se k ní v budoucnu nemůžeme vrátit,“ informoval regionální tajemník odborového sdružení železničářů Jan Petrů.

Podle něj byla hlavním důvodem zrušení plánovaného protestu skutečnost, že poslanci ve sněmovně schválili novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Ta totiž ruší danění zaměstnaneckých benefitů.

Odboráři teď čekají, jak dopadne hlasování o novele v Senátu. „Stávkový výbor zůstává nadále v pohotovosti a na další vývoj situace budeme reagovat,“ doplnil Petrů.

České dráhy chystaly ve čtvrtek v době od čtyř do devíti hodin ráno opatření, která by snížila dopad protestu na cestující. V pohotovosti byl i Olomoucký kraj.

„Není v silách hejtmanství výpadek železniční dopravy plně nahradit. Zaměřujeme se tedy na posílení klíčových autobusových spojů,“ uvedl v této souvislosti již dříve olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Na Přerovsku měl místo vlaků zajistit náhradní dopravu autobusový přepravce – společnost Veolia Transport Morava. „Připravovali jsme se posílit spoje v těch nejvytíženějších úsecích – a to Přerov – Olomouc a Přerov – Lipník – Hranice,“ vysvětloval vedoucí přerovské obchodní oblasti Otakar Šatánek.

Regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová přijala zprávu o zrušení protestu s úlevou. Železniční doprava na Přerovsku by se tím totiž výrazně zkomplikovala. „V době od středy do čtvrtečního večera probíhá zároveň také výluka na trati mezi Přerovem a Věžkami,“ řekla.

Pro cestující osobními vlaky bude v té době zajištěna náhradní autobusová doprava v obou směrech úseku Přerov – Věžky.

„Některé osobní vlaky a všechny rychlíky budou nahrazeny autobusy v celém úseku Přerov – Kojetín a zpět. Do rychlíků nebude možné zakoupit v nahrazovaném úseku místenku a nebudou zde řazeny vozy s oddíly pro matky s dětmi. Zastávky autobusů náhradní dopravy budou vždy před nádražní budovou,“ sdělila podrobnosti Šubová.

Další důležitá opatření k výluce Přerov – Věžky

* ve čtvrtek 4. března bude nahrazen rychlík R 730 z Košic do Brna v úseku Přerov – Brno hl. n. náhradní autobusovou dopravou
* nepojede osobní vlak 4039 (Nezamyslice, odj. 6:06 – Přerov, příj. 6:37) v úseku Nezamyslice – Kojetín. Náhradní autobus pojede tedy až z Kojetína v 6:20.
* v odřeknutém úseku cestujícím mimořádně zastaví R 731, konkrétně 5:54 v Nezamyslicích, 6:01 v Nemčicích nad Hanou a 6:04 v Měrovicích nad Hanou