Někde se do protestu zapojila pouze část pedagogického sboru, jinde nešli studenti první hodinu do výuky. Brány některých zařízení, jako třeba Základní školy U tenisu v Přerově, ale zůstaly zavřené celý den.

„Ke stávce se v Přerově připojily dvě základní školy, Želatovská a U tenisu,“ shrnul Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

Podle zástupkyně ředitele ZŠ U tenisu Jitky Chlapečkové se do protestu zapojilo na 29 zaměstnanců, kteří nesouhlasí s finančním ohodnocením práce učitelů. „Samotnou mě mrzí, že byli učitelé dohnáni až ke stávce, ale nevidíme žádné jiné východisko,“ řekla Chlapečková.

Ta se však podle svých slov obává toho, že jednodenní stávka nic nezmění. „Ani po předchozím protestu zlepšení nenastalo,“ podotkla.

Podobného názoru je i ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková. Právě zdejší zařízení podpořilo stávku symbolicky tím, že na hodinu zavřelo své brány.

„Studenti měli volnou první hodinu a do stávky se zapojily asi dvě třetiny pedagogů,“ vylíčila ředitelka. Podle jejích slov je ale načasování protestu nešťastné. „Pokud bychom chtěli něčeho dosáhnout, musel by být zvolený jiný termín. Někteří studenti už mají po maturitách, jiní jsou zase na školních výletech,“ míní Studýnková. To může být, jak dodala, důvodem, že se stávka nakonec mine účinkem.

Do jednodenního protestu se v Olomouckém kraji zapojilo na 67 škol, zřizovaných krajem. Kromě středních škol stávkovaly také některé speciální školy a dětské domovy.

V kraji je navíc 272 základních škol, jejichž zřizovateli jsou obce. „Protest vyjádřila každá ze škol individuálně, ale podle odhadů se ke stávce na Přerovsku připojilo pět středních škol, jejichž zřizovatelem je kraj,“ upřesnil šéf odboru školství Krajského úřadu v Olomouci Miroslav Gajdůšek.

Stávka se některých zařízení bezprostředně nedotkla, přestože jejich zaměstnanci do protestu vstoupili. „Stávkuje moje sekretářka, takže mi nemá kdo uvařit kávu,“ zažertoval třeba ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška.

Podle jeho slov podpořilo protest pět pedagogů a další tři zaměstnanci školy, výuka však probíhala normálně. „Ve školství je nedostatek peněz a podmínky by se měly změnit,“ vyjádřil svůj názor ředitel Raška.

Podobně to vypadalo i v Hranicích

Podobná situace jako v Přerově byla i v Hranicích. „Dnes se u nás nevyučuje a v provozu není ani družina,“ popsala situaci ředitelka Základní školy na třídě 1. máje v Hranicích Alena Šťastná.

„Ke stávce jsme se připojili. I když do ní nechtělo vstoupit sedm zaměstnanců, zůstala nakonec škola zavřená. Při takovém množství žáků, které máme, bychom s tímto počtem pedagogů nezajistili výuku,“ poznamenala ředitelka Šťastná.

Některá zařízení podpořila stávku jen formálně. Přestože jí vyslovila souhlas, chodu se to nijak nedotklo.

„Ke stávce jsme se sice připojili, ale provoz ve školce zůstal zachován. Nechtěli jsme totiž způsobit komplikace rodičům. Měli by totiž určitě obrovské problémy s umístěním svých dětí,“ vyjádřila se ředitelka Mateřské školy Klíček v Hranicích Milana Čajková.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová