Stovky lidí, kteří se potřebovali dostat do zaměstnání a nebo ze školy, měli smůlu. Spoje nabíraly až hodinová zpoždění a cestující nervózně posedávali na lavičkách na peróně.

Někteří z nich s protestujícími otevřeně sympatizovali. Jiní naopak hartusili, že je stávka omezuje. Protest v Přerově symbolicky podpořili také řidiči autobusů a odboráři z přerovské nemocnice.

Naopak hranická nemocnice se ke stávce nepřipojila. „Budu sice čekat na vlak hodinu a půl, ale souhlasím se stávkujícími. Mají pravdu, mně se taky reformy nelíbí,“ řekl jeden z cestujících Petr Zemánek z Ostravy.

„Ani se jim nedivím, strojvedoucí mají velkou odpovědnost, takže jsem při nich. Zdraví a životy lidí jsou důležitější než mudrování pánů nahoře. Ti se jenom hádají, namísto toho, aby věc řešili,“doplnil jiný z cestujících Ladislav Jurčík ze Vsetínska. Ten cestoval na Valašsko a dlouhé čekání mu nevadilo.

„Vzal jsem si knížku na čtení, takže mám o zábavu postaráno,“ dodal s úsměvem důchodce.

Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly se stávka dotkla asi tisícovky vlaků v celé republice. „Je to ovšem o dvacet procent méně, než jsme původně předpokládali. Někteří se k protestu nepřipojili a dál jezdí,“ řekl Kubala.

Podle zaměstnanců přerovského nádraží se stávka bezprostředně dotkla asi dvou stovek lidí, kteří byli nuceni vystoupit z vlaku a čekat na další spoj. Přestože protest trval pouze hodinu, jeho dopady byly zřejmé až do pozdních odpoledních hodin.

„Šla bych do města, alemám těžké tašky. Budu tady muset čekat, než něco pojede. S tímto způsobem stávky tedy rozhodně nesouhlasím,“ postěžovala si jedna z cestujících Naďa Balounová z Havířova, která musela nedobrovolně přerušit jízdu vlakem na Ostravsko.

Celonárodní protest podpořili také řidiči autobusů. „Náš protest je jen symbolický. Nasadili jsme si trikolóry, autobusy ale jezdí normálně dál. Nechtěli jsme dělat zákazníkům problémy,“ řekl odborový předák Eduard Bednář ze společnosti Connex Morava, která zajišťuje v Přerově autobusovou dopravu.

Podle jeho slov vadí řidičům hlavně dopad penzijní reformy. „Nesouhlasíme s tím, že máme jít tak pozdě do důchodu. To budu ještě v pětašedesáti sedět za volantem?,“ ptal se jiný z řidičů Milan Šula.

Autobusová doprava se v úterýna hodinu zastavila také v Hranicích. Ke stávce se totiž přidali řidiči společnosti Optimalizace veřejné dopravy, která hromadnou dopravu v Hranicích zajišťuje.

Těm vadilo, že navzdory všeobecné inflaci a značnému zdražování pohonných hmot, neschválila hranická městská rada požadované zvýšení příspěvku na hromadnou dopravu.

„To znamená, že pro druhou polovinu roku 2008 není finančně ani personálně zajištěn provoz městské hromadné dopravy a že tak bezprostředně hrozí pro nás nepřijatelné snížení počtu řidičů,“ uvádí se v prohlášení zaměstnanců společnosti Optimalizace veřejné dopravy.

Symbolicky vstoupili do stávky v Přerově také lékaři a zdravotnický personál přerovské nemocnice. „Stávka se pacientů nijak nedotkla. Normálně ošetřujeme a pracujeme.

Kolem jedné hodiny jsme se jen shromáždili na chodbě v nemocnici a diskutovali o celé situaci. Vadí nám privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven,“ shrnul postoj odborářů přerovské nemocnice jejich zástupce Zdeněk Sovík.

Podle jeho slov si zdravotníci po dobu trvání stávky připevnili na plášť modrou mašličku jako symbol protestu.