„Majitelé s námi nemluví, nemáme žádné informace a nevíme, co s námi bude,“ stěžovali si ještě nedávno Romové, kteří musejí odprodané ghetto opustit, na vlastníka objektů - společnost Opera Bohemia.

Teď se však jejich názory radikálně změnily. V otázce hledání náhradního bydlení našli romští spoluobčané se zástupci firmy společnou řeč.

Romové: Firma je k nám vstřícná

„Firma s námi jedná velice slušně. Musím ji pochválit. Je k nám vstřícná a seriozní,“ řekl Jiří Girga, který se označuje za mluvčího obyvatel Škodovy ulice.

Ten byl také minulý týden přítomen na jednání mezi některými obyvateli zchátralých domů v romském ghettu a zástupci společnosti Opera Bohemia. Schůzka se uskutečnila v Čekyni.

„Zvou si nás podle bloků. Minule byl přizváni nájemníci z čísla jednadvacet a teď z devatenáctky. Další schůzky by se měly uskutečnit až v novém roce,“ upřesnil Girga.

Jednání se zúčastnil také advokát a pracovník organizace Člověk v tísni. „Bylo velmi korektní,“ popsal průběh setkání Richard Kořínek, ředitel olomoucké regionální pobočky Člověk v tísni.

Dluhy si mohou odpracovat

Nový vlastník objektů nabízí Romům, kteří dluží na nájemném, zajímavé řešení jejich svízelné situace. Dluhy si mohou odpracovat prací na demolici domů ve Škodově ulici, ke které by mělo dojít už počátkem příštího roku.

„Napadlo nás, že bychom mohli tímto způsobem problém s nezaplaceným nájemným vyřešit. Všimli jsme si, že Romové ve městě pomáhají s úklidem nebo při výkopech, takže bychom je mohli zapojit i do demoličních prací,“ nastínil jednatel společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil.

„Takové řešení je plně v kompetenci firmy, město by se mu ale rozhodně nebránilo. Pokud to bude pro dobro věci, tak proč ne?“ reagoval na nabídku mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle zástupců firmy Opera Bohemia se snaží společnost vyjít vstříc Romům i jinak. „V jednom případě hrozilo neplatiči soudní vystěhování, ale my jsme mu umožnili, aby v domě zůstal. Nemá smysl teď nikoho před svátky stěhovat na ulici, když se domy stejně v příštím roce zbourají,“ soudí Chodil.

Podle jeho slov zástupci firmy oslovili jako první nájemníky dvou vchodů s č. p. 19 a 21. „Příští týden budou následovat další dva vchody. Postupně si je budeme zvát na schůzky i v příštím roce. Zaplatíme jim taxíky, aby se na jednání dostavili,“ podotkl.

V lednu vyklidí první vchod

Společnost rovněž zvažuje, že po novém roce zcela vyklidí vchod č. 19 a jeho nynější nájemníci se přestěhují do jiných domů ve Škodově ulici. Některé z nich už totiž nejsou zcela zaplněny.

„Chtěli bychom jeden vchod úplně vyprázdnit a odpojit od energie,“ řekl dále Chodil. Firmamázatím jasno v tom, že bude Romům nabízet hlavně nájemní bydlení. „V nájmu žijí i teď, takže jim ani nic jiného shánět nemůžeme,“ vysvětlil.

Zda budou Romové bydlení hledat v okolních obcích, zatím není jisté. „Každý chce něco jiného, ale když bude zájem mimo Přerov, oslovíme starostu příslušné obce,“ doplnil jednatel firmy Opera Bohemia.

Někteří se chtějí stěhovat z města

Právě toto řešení se některým obyvatelům Škodovy ulice zamlouvá. „Někteří chtějí bydlet ve městě, jiní na vesnici asi tak do dvaceti kilometrů od Přerova,“ shrnul požadavky RomůJiří Girga.

Podle jeho slov firma předala Romům seznam míst, která by ke stěhování připadala v úvahu. Jsou prý na něm uvedeny třeba byty v ulicích Na Odpoledni či Denisova v Přerově, nebo domy v obcích Pavlovice, Grymov, Troubky či Soběchleby.

Starostové obcí nic netuší

V obcích ale o stěhování romských spoluobčanů nemají žádné informace. „Něco takového slyším poprvé,“ podivoval se třeba starosta Soběchleb Jaromír Dohnal.

Podle Girgy nabízí firma zájemcům namísto bytu i odstupné, a to v rozmezí od 360 do 420 tisíc korun. „Takových, co chtějí peníze, ale není moc. Jde jen asi o šest rodin a většinou jsou mezi nimi dlužníci,“ vysvětlil Girga.

Objekty ve Škodově ulici prodalo město letos na jaře za 1,5 milionu korun. Nový vlastník hodlá zdejší domy s podřadnými byty zbourat a na jejich místě postavit nový multifunkční objekt. Pokud vše dobře půjde, začne společnost Opera Bohemia s demolicí na jaře příštího roku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika