Na vernisáž, která se kvůli epidemickým opatřením konala na nádvoří hradu, přijel umělec i se svou manželkou.

„Proč takový název výstavy? Je reflexí doby, kdy děti nosily domů nemoci a začaly být kvůli tomu nebezpečné. Na výstavě je několik obrazů a soch, šperky a především série kyjů s názvem „Kde domov můj“, která je jakousi výpovědí o tomto národě. Celou expozici připravil kastelán hradu Jan Lauro spolu s pracovníky muzea a jsem sám překvapený, jak hezky to udělali,“ prozradil Indra Stein.

Všestranný umělec je známý nejen v Česku, ale i v zahraničí. Absolvoval obor sochařství a restaurování kamene na Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 1984 strávil několik měsíců v Itálii, kde se na mezinárodní univerzitě ve Florencii věnoval studiu restaurování kamene a florentské mozaiky.

Monumentální sochařství rozvíjel také na Akademii krásných umění v italském Milánu. Protože ale od bývalého režimu v Československu nezískal další povolení k pobytu, byl v nepřítomnosti odsouzen a zbaven občanství. Domů se vrátil až počátkem devadesátých let. Protože mu však odebrané české občanství nebylo automaticky vráceno, je dodnes italským občanem.

Kombinace kovů s jinými materiály

Výstava Indry Steina představuje jeho volné práce, kombinující kov s jinými materiály, převážně sklem a drahými kameny, ale také ukázky odlitků z barevných kovů technikou ztraceného vosku a drobné odlitky vytvořené vakuovou metodou. Kromě volných děl mohou návštěvníci obdivovat také exponáty z Ateliéru Stein Design.

„O lidech, jako je Indra Stein, se často hovoří jako o renesančních umělcích. Jeho talent je všestranný - věnoval se sochařině, restaurování, ale strávil nějaký čas i ve Florencii a Milánu. Má obrovské množství realizací nejen u nás, ale po celé Evropě. Jeho mozaiky byste našli v Barceloně, ale díla zdobí i Milán. Výstava je ochutnávkou všeho, čemu se autor věnuje,“ řekl kastelán Jan Lauro.

Vernisáž sezonní výstavy je vždy pomyslným zahájením kulturního dění na Helfštýně, přestože se hrad otevřel veřejnosti už dříve. V době od 1. do 28. května prošlo branami tohoto středověkého klenotu s nově zrekonstruovaným renesančním palácem na 7 100 návštěvníků. Vnitřní prostory této památky se otevřou už v úterý 1. června.

„První akcí pro veřejnost, kterou pořádáme, jsou 12. června Helfštýnské ateliéry - což je tradiční přehlídka profesí Muzea Komenského v Přerově s workshopy. Lidé se mohou těšit v sobotu 26. června také na koncert Tomáše Kočka s jeho orchestrem. Uskuteční se během sobotního odpoledne pod širým nebem v areálu hradu,“ doplnil.