Starostka města Radka Ondriášová potvrdila, že do doby, než budou v budově zrealizovaná protihluková opatření, se hlučné diskotéky s reprodukovanou hudbou konat nebudou.

Omezení akcí není pro členy hranického Sokola zrovna dobrá zpráva, přestože programy, na kterých hraje živá kapela, mají v sokolovně stále zelenou.

„Samozřejmě to není nic příjemného, protože příjem z pronájmu společenského sálu bude nižší. Opět se bude muset utáhnout opasek, přestože už teď ta ekonomická situace není růžová," řekl dlouholetý člen a bývalý starosta hranického Sokola Pavel Vývoda.

„V sokolovně by už bylo zapotřebí vyměnit okna, ale nevím, kde se na to vezmou peníze. Na hlučnost ze sokolovny při diskotékách si ale stěžuje jen jeden člověk, nikoliv skupina obyvatel," doplnil.

Před pořádáním diskoték byly policejní kontroly v sokolovně kvůli hluku spíše výjimečné. Problémy prý nastávaly pouze při konání hlasitých diskoték s reprodukovanou muzikou a zejména v případě, kdy byla okna sokolovny otevřená, rozléhala se prý hudba do okolí. Pokud v sokolovně hrála kapela, stížnosti na hlučnost se na policejní stanici neobjevovaly.

Více lidí, než je povoleno

„Hlučná ale často byla i mládež, která se v době diskotéky pohybovala venku kolem budovy. Při jedné kontrole jsme místo povolených pěti set návštěvníků napočítali přibližně třináct set lidí. Za to provozovatel dostal pokutu," prozradil velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Jednání se kromě stavebního úřadu a představitelů radnice účastnila i krajská hygienická stanice s územním pracovištěm v Přerově.

„Měření hlučnosti sice neproběhlo, dohodli jsme se ale na protihlukových opatřeních, týkající se vzduchotechniky či obměny oken. Do té doby se hlučné diskotéky v sokolovně provozovat nebudou," potvrdila vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Jarmila Lindnerová.

V souvislosti se sokolovnou, která byla postavena už v roce 1928, se dlouhodobě mluví o potřebě její celkové rekonstrukce. Sokolovna hlavně zvenku zdaleka nepřipomíná objekt, v němž se pořádají i velmi významné společenské akce. V letošním říjnu byla například hlavním dějištěm národní konference Venkov 2013, které se celkově účastnilo kolem čtyř set odborníků z celé republiky i ze zahraničí.