Úspěch je mimořádný v tom, že na vítězství v této soutěži dosáhl poprvé strom z Přerovska. Už v minulosti sice o tento titul usiloval buk zvaný Opičák z Lipníku nad Bečvou, jenže tomu se ve finále prvenství nepodařilo obhájit.

Lípu, která nese jméno významného rodáka obce, do ankety Strom roku 2007 přihlásili zástupci obecního úřadu a beňovská Mateřská a Základní škola.

„Využili jsme k tomu keramický kroužek, který při naší škole funguje. Podmínkou soutěže totiž bylo nejen vybrat strom, ale sepsat k němu příběh a také jej nějakým způsobem výtvarně ztvárnit. Naše děti strom nakonec nejen namalovaly, ale také jej zpracovaly keramicky,“ uvedla ředitelka školy Eva Vyhňáková.

Beňovští vzrostlý strom přihlásili do celostátní ankety v květnu. Teprve potom však začal těžký boj. Cílem bylo získat co nejvíce podpisů do hlasovacích archů.

Obci se zhruba 670 obyvateli se nakonec podařilo pro svého kandidáta nashromáždit rekordních 22 571 hlasů.

Hlasovalo přes 60 tisíc lidí

V letošním ročníku ankety hlasovalo celkem 60 588 lidí. To je zhruba o deset tisíc více než loni. Stojanova lípa přitom získala celou třetinu hlasů a své soupeře tak nechala daleko za sebou. Získat takové množství hlasů však byl běh na dlouhou trať.

„Už na samém počátku jsme si ale řekli, že podobná výzva se nemusí opakovat, a proto když se do ankety pustíme, tak ji chceme vyhrát. Vsadili jsme přitom na osvětu. Vysvětlovali jsme lidem, co je Nadace Partnerství a k čemu slouží anketa Strom roku. Hlasování jsme propagovali na veřejných akcích a zároveň jsme obcházeli živnostníky a podniky a žádali je o podporu objednáním a zakoupením archů. Nikdo nás neodmítl,“ vzpomněla místostarostka Beňova Hana Bělařová.

Anketu podpořil podnikatel

Myšlenka na vítězství nakonec strhla většinu obyvatel Beňova. Ti vyvíjeli maximální snahu, aby „jejich“ strom uspěl. „Místní lidé kupovali podpisové archy a brali je třeba domů mezi rodinu, známé, ale i na trénink, nebo do práce. Usilovali jsme všichni o jedno a to nás spojilo. Vesnice táhla za jeden provaz, a tak by to mělo být,“ sdělil starosta Beňova Ivo Pitner.

Podle jeho slov začátky byly těžké, ale postupně přicházely nové a nové nápady, kde lze hlasy získat. Spoustu podpisů se podařilo zástupcům obce nashromáždit na nejrůznějších kulturních akcích, ale také na poutních místech, jako je sv. Hostýn a Velehrad.

„Je vidět, že náš region a okolí má stále velmi blízko ke křesťanství. Stačilo, když jsme na některých místech vyslovili jméno našeho významného rodáka – arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, a lidé projevili okamžitě zájem naší aktivitě pomoci,“ doplnil starosta.

Podle něho nejvíce anketu podpořil podnikatel z Vlkoše, který má stejné příjmení jako slavný rodák z Beňova. K zajímavostem ale patří i další nej a tím je vzdálenost.

„Podpisy jsme získali i od rodiny žijící v Brazílii. Ta se letos zúčastnila dřevohostických setkání dechovek, kde jsme naši aktivitu propagovali,“ vysvětlil starosta Pitner.

Výtěžek sbírky je 220 tisíc korun

„Těší nás, že díky anketě ožívá komunitní duch obcí i měst. Stejně radostná je i skutečnost, že do veřejné sbírky bylo letos vybráno více než 220 tisíc korun, které poputují na další výsadbu či úpravy veřejných ploch. O jaké projekty konkrétně půjde, brzy zveřejníme na našich webových stránkách,“ uvedla Pavlína Binková z Nadace Partnerství.

Vítězný strom dostal poukaz na odborné ošetření. Přesto že jde o sto dvacet let starou lípu, této nabídky nevyužije. „I přes své stáří se těší dobrému stavu. Z tohoto důvodu bychom raději využili možnosti výsadby nových stromků v obci,“ vysvětlila Hana Bělařová.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Stojanova lípa z Beňova je stromem roku

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika