Navzdory tomuto úctyhodnému věku se stále ještě těší relativně dobrému zdraví. Nepotřebuje brýle ani procházkovou hůl a na chodbě má jednoduchý model rotopedu.

„Zdravě jsem žila, nekouřila, nepila alkohol, jen jsem hodně pracovala.“

Těmito slovy začíná paní Mátlová vyprávění o svém životě. Nemusí ani příliš tápat ve své paměti. Dokáže z hlavy a plynule přednést téměř celý svůj profesní životopis.

„Mám dvouletou obchodní školu. Pracovala jsem jako sekretářka ředitele továrny Terezie Hrubé na výrobu čokoládových cukrovinek a ovocných konzerv. A současné také jako sekretářka továrny na výrobu umělé rohoviny. To jsem dělala deset let, do doby svého provdání,“ plyne ze rtů staré dámy.

Práci sekretářky zastávala také na hranické cementárně. Poté si vyzkoušela post úřednice a nejraději vzpomíná na období, kdy se živila jako nákupčí a hodně přitom cestovala.

Dnes žije ovdovělá paní Mátlová v panelovém bytě na Struhlovsku. Velmi často ji tam navštěvuje syn Pavel. Je mu 71 let, takže si důchodu užívají společně.

„Maminka je noční pták,“ prozrazuje na ni. „Někdy třeba do dvou do noci uklízí a ráno pak vyspává. Když přijdu, uvaříme si kafe a pak jdeme většinou na procházku nebo na pivo a koktejl,“ popisuje jejich společné dny pan Pavel Mátl.

Jeho rodiče si několik let zapisovali každou událost. Prý pro potomky.

„V té kronice je všechno. Že měla maminka zápal mozkových blan, že byl táta v lázních, že jsem chtěl studovat geologii a pak jsem šel na strojařinu. No, byl by z toho docela zajímavý rodinný seriál,“ směje se pan Pavel.

O své mamince tvrdí, že je vášnivá sběratelka. Její byt tato slova jen potvrzuje. Ve skříňce jsou schována alba plné rodinných fotografií, v prosklené vitrínce se jeden vedle druhého těsnají keramické sošky a další milé drobnosti, o kousek dál jsou vystaveny kameny všech druhů a původů.

„Vždycky, když jedu někam do ciziny, musím mamince nějaký ten kamínek přivézt,“ usmívá se syn paní Mátlové.

Ta byla po celý svůj život velmi činorodá. Drhala, malovala, hrála tenis, lyžovala a také hodně cestovala.

Dnes si udržuje zdraví cvičením na jednoduchém typu rotopedu, ale také na koberci. Rychlost, s jakou zdolává schody do třetího patra, ve kterém bydlí, je s ohledem na její stáří až neuvěřitelná.