Jubilantka je sice vegetariánka, ale sladkosti ze svého jídelníčku nevyškrtla, takže do narozeninového dortu se pustila s chutí. Na významnou oslavu byli jako tradičně pozváni představitelé města, zástupci z řad personálu a pár příbuzných.

„Nejbližší rodina projevila přání oslavit narozeniny už v neděli, v úzkém kruhu a soukromí,“ vysvětlila pondělní převahu žen v bílých pláštích a mužů v oblecích vedoucí úseku sociálně-zdravotní péče DS Hranice Simona Hašová.

Stoletá žena byla spoustou gratulantů a kytic mile dojata. „Udělali jste mi velkou radost,“ usmívala se jubilantka na všechny kolem se slzami v očích. Přiznala, že sluch už jí moc neslouží, ale částečně se ještě sama o sebe dokáže postarat. Vděčí prý za to každodenní rozcvičce. „Ještě nedávno jsem zvedla každou nohu šedesátkrát po sobě, ale dnes už mi těch opakovaných pohybů musí stačit čtyřicet,“ konstatovala žena, která na své vlastní stoleté oslavě přednesla dokonce báseň.

Františka Radová je vdova, má jednoho syna a po celý svůj život byla ženou v domácnosti. K vzácnému výročí jí v pondělí přišla popřát i nejstarší obyvatelka hranického domova seniorů Aloisie Hynčicová. Ta letos v dubnu oslaví už 101. narozeniny.

„Žije u nás na jednom pokoji se svou sestrou Františkou, které je devadesát sedm. Obě jsou svobodné a bezdětné a těší se relativně dobrému zdraví,“ prozradila na sourozence Hašová.

Oslavy stých narozenin pořádá domov seniorů jen zřídka. Vloni slavil tyto významné kulatiny pouze jednou a letos už žádný další dort s číslicí sto péci také nebude.

Kateřina Kapková