Zatímco před osmi lety se sto let dožilo na Přerovsku šestnáct lidí, loni toto úctyhodné jubileum oslavila pouhá jedna žena.

Titulem nejstarší obyvatelka Přerova se může chlubit Marie Klesnilová z přerovské místní části Kozlovice, která před měsícem slavila 101 let. „Divím se tomu, jak ten čas pádí,“ řekla nedávno na oslavě svých narozenin Přerovskému deníku Marie Klesnilová.

Ta se narodila v obci Šišma na Přerovsku. Dětství prožila se svou setrou a později se v rodné vesnici i vdala. Když však ve svých třiatřiceti letech ovdověla, výchova dvou dětí zůstala na ní.

„Domek nám vykoupila mlékárna a my jsme se s maminkou přestěhovali do Přerova. Tamjsme bydleli patnáct let a poté, co jsme si postavili domek, jsme se přestěhovali do Kozlovic,“ svěřila se dcera nejstarší Přerovanky Zdenka Zinková.

Co přispělo k tomu, že se její matka dožívá tak krásných let, si vysvětluje takto: „Myslím si, že je to tím, že je stále s námi – s rodinou. Má jistotu, že se o ni postaráme,“ vysvětlila Zdenka Zinková.

Podle ní její maminka má stále dobrou paměť a vlastní názory. Dodnes dokáže odrecitovat a zazpívat celou řadu textů a zajímá se o dění kolem sebe.

„O maminku hodně pečuje také můj bratr, který je lékař a dohlíží na to, aby docházela na pravidelná vyšetření,“ doplnila Zinková. Její maminka má sedm vnuků, dvanáct pravnuků a jednoho prapravnuka.

Ze statistických údajů vyplývá, že Marie Klesnilová je nejstarší obyvatelkou Přerova. V přerovském regionu je však starší Marie Hříbková, kterou letos čeká oslava 102 narozenin.

Zajímavostí je, že žila až do devětadevadesáti let sama v domku v Majetíně na Olomoucku. „Narodila jsem se ale v Grygově. Byla jsem poslední z pěti dětí a jediné děvče,“ řekla Přerovskému deníku Marie Hříbková.

Do Majetína se přivdala a zároveň tam pracovala v místním JZD. Vychovala dvě děti, má čtyři vnuky, pět pravnuků a jednu prapravnučku.

Sto let oslavila začátkem dubna Aloisia Hynčicová, která žije v hranickém Domově seniorů. Stoletá žena, která se nikdy nevdala a neměla děti, srší optimismem, neustále vtipkuje, pravidelně cvičí, zpívá, dělá keramiku, vystupuje na Papučovém bále a žije velmi aktivně.

„Lidé ji mají rádi, mezi obyvateli domova má spoustu přátel, je nekonfliktní,“ prozradila o stoleté ženě vrchní sestra hranického domova Simona Hašová.

Vysokého věku se ale dožívají také obyvatelé jiných domovů pro seniory, kterých najdeme v bývalém přerovském okrese celkem čtyři.

Sto let v letošním roce oslaví například obyvatelka Domova pro seniory v Radkově Lhotě Anna Urbaníková.

Dagmar Rozkošná, Naďa Jandová