„Při analýze věkové struktury obyvatel je ale potřeba vycházet z toho, že jsou v některých obcích domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou,“ shrnula Kateřina Káňová z Českého statistického úřadu v Olomouci.

Její slova potvrzuje sociální pracovnice domova důchodců v Radkově Lhotě Dana Nesvadbová. „Jen u nás žije deset lidí ve věku od 94 do 100 let, “ podotkla. Podle jejích slov se přitom velmi vysokého věku dožívají převážně ženy. „V desítce nejstarších obyvatel domova jsou samé ženy. U nás je mužů všeobecně málo a tvoří jen asi třetinu klientů, “ vysvětlila.

Jedním z nejdéle žijících obyvatel domova důchodců v Radkově Lhotě byl podle jejích slov známý legionář Filip Kazík, který se dožil požehnaného věku 103 let. „Byl pilotem a účastnil se bojů v obou světových válkách. I v tak vysokém věku byl neuvěřitelně vitální a čilý,“ vzpomněla si Nesvadbová. „Měl puntičkářskou povahu a co se týče jídla, byl opravdovým gurmánem, miloval kořeněná jídla,“ dodala.

Poslední žijící legionář zemřel v domově důchodců v roce 1999 a strávil zde pět let svého života. Armáda mu po jeho smrti vystrojila velkolepý pohřeb s vojenskými poctami.

Sté narozeniny oslaví každoročně v Radkově Lhotě alespoň jeden z obyvatel zdejšího domova důchodců. Naposledy si sté jubileum připomněla letos v červenci Marie Dostalíková, která je původem ze Šumperka.

„Stále dobře vypadá, i když slovní komunikace už trochu vázne,“ zmínila se Nesvadbová. Její recept na dlouhověkost je prý jednoduchý. „I ve sto letech má stále chuť na čokoládu, kterou stále pojídá. Je ukázkovým příkladem toho, že chutě může mít člověk i ve sto letech,“ uzavřela Nesvadbová.