Přestože jisté zdravotní komplikace může zákrok způsobit, jeho výhody podle veterinářky, kterou Deník oslovil, převyšují.

Kočky nechávají na vlastní náklady kastrovat i některé obce. Hlavní důvod? Přemnožení a útulky plné opuštěných zvířat.

Projekt vyzývající ke kastrování zvířat vznikl právě kvůli přeplněným útulkům.

„Nikdo neví, jak situaci řešit. Důležité je změnit myšlení lidí, přivést je k tomu, že je kastrace důležitá a má také zdravotní výhody," vysvětlila Jana Ullmannová, spoluorganizátorka iniciativy Kastrace mi pomohla.

Pozitivní vliv na zdraví, zejména fen, vyzdvihuje nad nevýhodami také veterinářka Veronika Onušková z veterinární kliniky MVDr. Pavla Galka.

Města Olomouckého kraje s letáčky:
Lipník n. B. 9
Olomouc 30
Prostějov 16
Přerov 12
Šternberk 15
Šumperk 15
Uničov 23
Celkem 120

Zdroj: Kastrace mi pomohla 

Navíc se po kastraci především u samců tlumí sexuální pud, a tedy riziko útěku nebo úrazu při zběsilém nahánění samic.

„Kastrace u fen s velkou pravděpodobností minimalizuje vznik nádorů na mléčné žláze v starším věku. Tyto nádory bývají zhoubné v 50 procentech případů," uvedla lékařka.

Rizika se u kastrovaných fen pojí zejména s případným přibíráním na váze a inkontinencí, což jsou ale pohybem a léky řešitelné nežádoucí důsledky.

Na venkově se nekastruje

Situace je podle organizátorek nápadu s letáčky propagujícími kastraci závažná hlavně na venkově.

„Na vesnicích se zvířata takřka vůbec nekastrují. Zejména pokud jde o kočky, mají lidé dojem, že se o sebe kočka postará sama, ale to není tak úplně pravda," řekla Jana Ullmanová.

Projekt Kastrace mi pomohla kromě svého původního účelu redukovat populaci opuštěných zvířat v celé republice přiměl velkou skupinu lidí, aby se zapojila.

Dobrovolníci mají možnost sami roznášet letáčky a vylepovat je na neplacené plochy, podrobnosti jsou ve facebookové skupině Kastrace mi pomohla: roznos letáků nebo zájemci mohou na volnou plochu zdarma umístit plachtu vyzývající ke kastrování zvířat.

Některé obce i větší města přistupují ke kastraci koček, které odchytí městská policie.

A to buďto situaci takto řeší trvale, nebo toto opatření platilo nějakou dobu.

S velkým množstvím koček po městě se potýkal zejména v loňském roce například Přerov, kde stejně jako v Olomouci přistoupili ke kastraci.

„Kastrace se týká výhradně koček toulavých, které odchytili strážníci Městské policie Olomouc, vyškolení pro manipulaci se zvířaty. Nejde tedy o službu občanům – majitelům koček," okomentoval Michal Folta, mluvčí olomouckého magistrátu.

Na kastraci ovšem nezbývá v chudých rozpočtech menších obcí dost peněz. Zodpovědnost tedy leží na majitelích.