Už pojedenácté se Bělotínského týdne zpěvu (BTZ) účastní dirigent Národního divadla v Brně Tomáš Ibrmajer. Úroveň akce hodnotí velmi kladně a stejně tak i kvalitu zpěváků, kteří jsou jeden vedle druhého amatéry.

„Díky množství, v jakém se tady scházejí, se s nimi dají dělat díla, která by se v menších sborech dělat nemohla,“ řekl Ibrmajer.

Program je na akci vždy jiný. Každý z šesti dirigentů se specifikuje na vyhraněnou oblast, v níž se běžně pohybuje. Jeden na lidové písně, jiný na skladby dvacátého století a podobně.

„V Čechách jsou také pořádány semináře pro zpěváky, ale trochu na jiný způsob. Někde se soustředí na barokní hudbu, jinde mají ateliér moderní muziky. Tady dělají všichni všechno,“ upozornil na ojedinělost BTZ Ibrmajer.

Stejně tak jako on se ho opakovaně účastní i někteří zpěváci. Už pošesté zavítala do Hranic, kde se seminář každoročně koná, Martina Kaděrová z Čeladné.

„Pokaždé nás tady čeká něco jiného a vždycky je to pro nás milé překvapení,“ zhodnotila akci členka Ostravského pěveckého sboru. „Setkáváme se tady s některými pravidelně a je to pro nás takový svátek hudby,“ dodala Kaděrová.

Místních je mezi účastníky týdne zpěvu minimum. Na týdenní seminář se sjíždějí lidé z celé republiky. V minulých ročnících měli mezi sebou dokonce i Slovince, Angličany a Američany. Pravidelnými účastníky jsou Němci.

„V jednom roce jsme tady měli 140 lidí a už to byl trošku problém. Zakládáme si tu na rodinné atmosféře a jakmile je těch zpěváků příliš, už to začíná být takové annonymní,“ řekl starosta Bělotína Eduard Kavala, který tradici Bělotínského týdne zpěvu před 19 lety založil.

Účastnil se tehdy jako náhradník podobné akce v Rakousku. Když se vrátil zpět do republiky, oslovil jednu z hranických velkých firem, zda by mu do začátku nepomohla. Ta mu formou sponzorského daru zaplatila pro účastníky semináře ubytování.

„Pak jsme se spojili s panem ředitelem Honsem, který zrovna otevíral základní školu na Šromotově náměstí a ten nám zapůjčil prostory pro přípravu. Říkal tehdy, že se škola měla otevřít až v září, ale my jsme ji otevřeli už v srpnu, čili jsme byli jejími prvními uživateli,“ vzpomněl úsměvnou událost Kavala.

Teď už účastníci BTZ třetím rokem využívají prostor Střední průmyslové školy ve Studentské ulici. Tam se od víkendu připravují na tři závěrečné koncerty pro veřejnost.

První, dětský, se bude konat ve čtvrtek od osmnácti hodin v sále hranické Besedy na Masarykově náměstí, druhý v pátek v 19 hodin v Kapli svaté Barbory v kasárnách Generála Otakara Zahálky a třetí v sobotu od šestnácti hodin v kostele svatého Jiří v Bělotíně.