V úterý 29. června všichni převzali na slavnostním policejním vyhlášení za svůj čin ocenění. „Strach jsem neměl, v tu chvíli člověk vůbec nemá čas přemýšlet,“ říká tmavovlasý mladík a při vzpomínání se usmívá.

V tu chvíli mu však do smíchu nebylo. V pátek odpoledne 17. června byl jinak na Potštátě klid. Do budovy České pošty vstoupil třicetiletý muž. „Davaj peníze!“ křikl lupič na vedoucí pošty a manželku místního starosty v jedné osobě Danku Galasovou.

Pod sklem prostrčil pistoli. Žena mu hotovost odmítla vydat, proto pachatel prokopl sklo, které ho dělilo od vytoužených peněz a vzal si je sám. Z pokladny vzal několik desítek tisíc korun.

Poštmistrová křičela po celém Potštátu

Muž se pak pokusil utéct. „Poštmistrová vyběhla z budovy a křičela snad po celém Potštátu. Mezitím mi telefonovala přítelkyně, která ji také slyšela volat, že vykradli poštu,“ popisuje Malík. P

řed poštou ji jako jeden z prvních uslyšel Jiří Novobilsky se svým kamarádem, kteří zrovna na poštu mířili. „Běželi jsme za pachatelem, až jsme ho dostihli. Postupně se k nám přidávali další,“ vzpomíná Novobilsky.

V tu chvíli stál Patrik Malík před blízkou hospodou. „Viděl jsem, jak lupič utíká, tak jsem mu naběhl a spolu s ostatními jsme ho zadrželi. Pak nám ale vyklouzl,“ popisuje, jak drama pokračovalo dál a krčí rameny. P

řed lupičem se otevřela jen jediná cesta na svobodu. Přes potok. Muž do něj skočil a mokrý vylezl na protější břeh. Tam zjistil, že proti Potštátským nemá šanci. „Vůbec se nám nebránil. Viděl, že je nás víc, tak se ani nesnažil utéct,“ vysvětluje Malík. Místní ho pak pohlídali až do příjezdu policie.

Muž je ve vazbě, hrozí mu až deset let

Na pachatele policisté okamžitě uvalili vazbu, ve které se nachází až do dnešních dní. „Poté, co byl muž zadržen, jsme podali návrh na vzetí do vazby a soudce to odsouhlasil. Čin ještě vyšetřujeme, pachateli za loupežné přepadení hrozí až deset let vězení,“ popsala současnou situaci mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Policisté si váží pomoci občanů při zadržení pachatele, proto všem pěti potštátským hrdinům předali ocenění za občanskou statečnost. „Tito muži si zaslouží obdiv nás všech, aktivně se bez ohledu na vlastní bezpečí zapojili do pronásledování ozbrojeného pachatele závažného zločinu,“ řekla při předávání Zajícová.

Mezi oceněnými muži byli kromě již dvou zmíněných ještě Karel Hajdila, Mojmír Galas a Vlastimil Nevima. Dostali z rukou vedoucího územního odboru Přerov Martina Lebdušky upomínkové předměty a plaketu k dvacátému výročí vzniku české policie, zástupce České pošty mužům předal finanční poděkování a upomínkové předměty.

S dary se přidal i starosta Potštátu. „Musím poděkovat hrdinům, kteří pomohli při dopadení pachatele, už proto, že vedoucí pošty je moje manželka. Hoši, já vám děkuji a věřte, že normální slušní lidé vám fandí a vaši práci oceňují,“ děkoval z pozice starosty i manžela Karel Galas.

Petra Andrýsková