Žádné světlo ji totiž večer neosvětluje. A problém s černočernou tmou trvá už několik let.

„Mám strach, že by se něco mohlo stát. Přitom těch možností, kde dát světlo, je více. Na několika místech jsou elektrické sloupy, ale doprostřed cestičky ani na její okraj obec doteď žádné světlo nedala," stěžuje si senior.

Obavy má také o své dvě vnučky, které při pozdějším návratu domů ze školních kroužků musí projít stejnou cestou.

„V zimě se hodně brzo stmívá. Ulička je úzká, a kdyby se tam něco stalo, není kudy utéct. Je to dost nebezpečné. Přitom podle mě stačí trošku chtít a celý problém by se vyřešil," upozorňuje Lubomír Nezval na dosavadní situaci.

Se svou starostí se už před více než dvěma lety obrátil na obec.

Starosta Eduard Kavala mu už tehdy písemně odpověděl, že vedení Bělotína by se zřízením veřejného osvětlení v nepřehledné uličce souhlasilo, ovšem pouze po dohodě o změně vlastnictví pozemku ve prospěch obce.

Zkouší se dohodnout už 15 let

Pozemek s vyšlapanou uličkou, přes kterou se několik obyvatel Bělotína dostane domů, je totiž v soukromém vlastnictví.

„Šel jsem třeba s vnoučaty na lampionový průvod. Když jsme se vraceli, vnučky mi řekly, ať jdu předem a svítím jim baterkou na cestu. To ale není řešení. Až se skutečně něco stane, možná se to začne řešit, ale to už bude pozdě," dodal Lubomír Nezval s tím, že obec by měla zajistit bezpečí svých obyvatel, které je v tomto případě ohroženo.

Bělotín dle slov starosty Eduarda Kavaly nedává od problému ruce pryč, ovšem veškeré nabídky na odkoupení soukromého pozemku do rukou obce zatím vyslyšeny nebyly.

„Ta ulička byla v minulosti vždycky využívaná jako veřejná, v rámci restitucí ale byla přidělena soukromému majiteli. Obec se s majitelem na odkoupení pozemku snaží dohodnout už patnáct let. Chceme chodník vyasfaltovat i osvětlit. Dokud ale obec se soukromým majitelem nedořeší tyto majetkoprávní záležitosti, investovat do soukromého pozemku nebudeme," uzavřel bělotínský starosta.