Nemile překvapena byla v pátek ředitelka hranické knihovny Marie Jemelková, když si v práci zapnula počítač. Místo webové stránky knihovny, kterou má nastavenu jako domovskou, se na obrazovce objevilo logo hackera, doprovázené muzikou.
„Byla jsem v šoku, vypadalo to děsivě,“ popsala své prvotní pocity.
Ihned kontaktovala správce systému, s nímž se domluvila na tom, že obnoví celý server.
„Finančně to nebude žádná hrůza, mělo by to stát do tisíce korun,“ řekla ředitelka a zdůraznila, že vnitřní program knihovny, ve kterém jsou uloženy mimo jiné i soukromé údaje o čtenářích, napaden nebyl. „Ten máme proti zneužití bezpečně zajištěn,“ ujistila Jemelková.
Problém však měli během víkendu a pondělí ti, kteří se chtěli přes webové stránky knihovny dostat k jejímu on-line katalogu a vybrat si tam knihy k vypůjčení.
„Pokud neměli zapsánu adresu tohoto katalogu, tak přes stránky se do něj v uplynulých čtyřech dnech skutečně nedostali,“ potvrdila ředitelka a dodala, že stejně tak se lidé v uvedené době nedostali ani ke svému čtenářskému kontu.
K tomu se ovšem hacker také naštěstí nedostal.
„Každý čtenář má totiž svůj vlastní PIN,“ vysvětlila Jemelková a vzpomněla si, že v minulosti už stránky knihovny byly jednou hackerem napadené. „Tehdy to ale nebylo nic vážného. Teď to bylo o něco horší. Asi byl chytřejší,“ uvedla.
Stránky dostanou novou tvář
Podle Karla Ondřeje ze společnosti Zeal, která knihovně zajišťuje technický servis, nenapadají tímto způsobem hackeři webové stránky často.
„Otázkou je najít, kudy se tam dostal a toto odstranit,“ řekl Ondřej a dodal: „Většinou ale takový člověk nenapadne celý systém, ale jen stránky jako takové.“
Webové stránky hranické knihovny dostanou v brzké době novou tvář. Hlavním důvodem však není „návštěva“ hackera.
„O změně stránek už se uvažuje delší dobu. Teď se pouze tato změna urychlí,“ sdělil Ondřej, který hned po Velikonocích web knihovny opětovně zprovoznil.