Kvůli zrušeným volbám se tento týden ve středu nekonal koncert legendární skupiny Slade, jímž chtěla přilákat voliče sociální demokracie. Rameny ale krčí i předvolební týmy ostatních politických stran.

Finanční ztráty za zbytečnou kampaň jdou podle nich do milionů korun.

„Přesně jsme ještě náklady nevyčíslili. Měli jsme už ale zaplacenou inzerci v médiích a také pronájem billboardů. Chystali jsme mítinky a různé kulturní akce a všechno teď musíme zrušit,“ vylíčil asistent přerovského poslance Zdeňka Boháče (ODS) Michal Zácha, který zajišťuje předvolební kampaň strany.

Podle něj budou billboardy kandidátů dál viset u silnic. „Nehodláme ale rušit účast na akcích, kam pozvali starostové. Kam nás pozvali, tam přijedeme,“ poznamenal.

Chystanou show legendární skupiny Slade na náměstí T. G. Masaryka v Přerově museli odpískat kvůli zmařeným volbám sociální demokraté. „Kampaň je organizovaná z centra, takže finanční ztráty za odvolání koncertu nemáme vyčísleny. Očekávali jsme ale účast několika tisícovek lidí, takže nás to hodně mrzí,“ vyjádřil svůj názor radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Kromě známé skupiny se měly na podiu objevit i muzikálové hvězdy. Rozčarování z politických kotrmelců neskrývají ani mnozí Přerované. „Koncertem jsem žil několik týdnů. Těšil jsem na Slejďáky, protože jsem je ještě nikdy neviděl. Docela mě teď naštvali,“ komentoval to třeba Jaromír Chaloupek z Přerova, jehož prý sice politika nezajímá, ale hudbu miluje.

Zklamání z posledního vývoje a nejistotu cítí také osobnosti z regionu, které Deník oslovil v anketě. „Občané naší země zažili trpké rozčarování a zklamání. Největší politické strany by se teď měly společně domluvit, jak tuto vážnou situaci překonají,“ soudí například politolog Pavel Šaradín.

Ten si nemyslí, že na zrušení voleb některá z politických stran zásadním způsobem vydělá. „Možná z toho bude mít užitek Strana zelených, protože získá potřebný čas pro svou stabilizaci,“ uvedl.

Zatímco si politici hráli na přetahovanou, policie během předvolební kampaně řešila první incident. Neznámý pachatel totiž minulý týden poničil vitríny ODS v Palackého ulici a na náměstí Přerovského povstání.

„Někdo rozbil dvě vitríny ze speciálního tvrzeného skla a škodu jsme vyčíslili na zhruba deset tisíc,“ shrnul Aleš Řihošek, který v Přerově pronajímá reklamní plochy. Ten se kvůli vandalskému činu obrátil na městskou i republikovou policii.