Až dosud s sebou městští policisté nosili pouze diktafony. Pokud je někdo nařkl z toho, že se při práci a komunikaci chovali nevhodně, sloužil zvukový záznam k zjištění, zda se stížnost zakládá na pravdě či nikoliv.

„V jednom případě byla stížnost opravdu oprávněná. Nešlo ale o žádné vážné pochybení, takže jsem to řešil ústní výtkou a výstrahou pro příště,“ řekl šéf strážníků Miroslav Mann.

Minulý týden koupil svým podřízeným ještě kvalitnější záznamové zařízení. „Teď už používají při práci dvě malé kamery s velmi kvalitním záznamem,“ sdělil Mann. Podle něj se totiž stížnosti na chování strážníků poslední dobou množí.

Kamery by měly sloužit k jejich lepší ochraně před neoprávněným nařčením. „Na druhé straně však mohou sloužit jako důkaz k tomu, že strážník opravdu pochybil, když se něčeho nepříslušného dopustí,“ dodal velitel.

Každá kamera přišla na tři a půl tisíce korun. Zatím má hranická městská policie k dispozici dvě, v příštím roce by ráda zakoupila další dvě.

„Budeme je používat nejen při běžných zásazích, ale také například při organizovaných kontrolních akcí v restauracích, kam chodíváme dohlížet na to, zda není podáván alkohol mladistvým a nezletilým,“ informoval Mann s tím, že záznamy z kamer budou pak sloužit jako důkazní materiál pro obvinění z nejrůznějších přestupků.

Zkušenosti strážníků svědčí o tom, že člověk, který je při zásahu nahráván, se chová umírněněji než obvykle. Nejvíce agresivní bývají podle Manna řidiči, kteří dostali na auto botičku, opilci nebo neplatící návštěvníci restaurací.