„Seznam škol, které ještě mají volná místa, aktualizujeme v seznamu na našich webových stránkách. Přijímací zkoušky se mohou konat podle školského zákona do doby, než se naplní ředitelem školy stanovený počet přijímaných žáků pro daný obor a formu vzdělávání, “ uvedla Andrea Štouračová z oddělení krajského vzdělávání Krajského úřadu v Olomouci.

Žáci se mohou například hlásit na olomouckou Střední průmyslovou školu strojnickou, kde mají v oboru strojírenství 21 volných míst.

Další školou je Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Uničově, kde mají v učňovském oboru zámečník ještě 17 volných míst. „O tento obor je menší zájem, pokud nebude dostatek dětí, tak se udělá kombinovaná třída,“ uvedla Vladimíra Pechalová z učňovské školy.

Volná místa hlásí například i Střední škola stavební a podnikatelská s.r.o. v Olomouci – Chomoutově. Tady se mohou děti hlásit hned do sedmi oborů, jako je zámečník, sklenář nebo například podlahář.

„Máme volná místa, ubylo dětí a podmínky pro přijetí do středních škol s maturitou nejsou tak tvrdé,“ uvedla ředitelka školy Markéta Mišková a doplnila: „Termín přijímacího řízení nemáme, když se k nám student přihlásí a pokud vyhovuje našim podmínkám a kritériím, tak ho vezmeme.“

Nejen školy s technickými obory mají volná místa. Například na olomouckém Soukromém gymnáziu Na Vlčinci přijmou do všeobecného čtyřletého oboru ještě 18 dětí.

„Otevřeli jsme první kolo přijímacího řízení, kam se nám přihlásilo 58 studentů a přijali jsme jich 40. Otevíráme dvě třídy a do každé máme možnost přijmout třicet žáků. Třetí kolo není časově omezeno, přijímat budeme do naplnění kapacity, do začátku nového školního roku,“ doplnil ředitel gymnázia Radoslav Ulrich.